Türkiye’de ve Bölgemizde şimdiye kadar olan Koronavirüsü vakalarından daha fazla vakaların olduğu bilim adamları tarafından her gün açıklanıyor. Toplum olarak bu açıklamaları dikkate almalıyız. Maske-Mesafe-Temizlik kuralına uymalıyız. Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan geçtiğimiz hafta sosyal medyada sürekli olarak Koronavirus hakkında uyarıcı açıklamalar da bulundu.
Covid-19 adlı virus tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemizin her bir köşesinde olduğu gibi bölgemizde de Koronavirüs testinin pozitif çıkarak karantina altında olan vatandaşların da olduğunu tüm bölge halkı biliyor. Bazı kişiler hastalığını saklasa da bazıları hastalığını öğrenir öğrenmez kamuoyu ile paylaşıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel Koronavirüs olduklarını ilk saniyeden itibaren kamuoyu ile paylaştılar.
İLHAN “LÜTFEN KURALLARA UYALIM”
Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği (MAHKOD) Başkanı Gazeteci Mesut İlhan geçtiğimiz hafta sosyal medyada sürekli olarak Koronavirus hakkında uyarıcı açıklamalar da bulundu. İlhan, “Koronavirüs bölgemizde bugüne kadar olandan tam iki katıdır. Lütfen Maske – Mesafe – Temizlik kurallarına uyalım. İş yerlerimizdeki misafirlerle aramızda temas olmaması için özen gösterelim. Uyarıcı yazılar ile dikkat çekelim” açıklamasında bulundu.
KOCA; “SON BİR BUÇUK AYIN EN YÜKSEK HASTA SAYISINA ULAŞTIK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. Son 1,5 ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık dedi. Koca “Geçmiş güne değil yarınlara bakmaya davet ediyorum. Salgınla mücadelemiz başarıyla devam ediyor. Bundan şüpheniz olmasın.
Tarihte düz çizgi haline seyreden salgın olmamıştır. Önemli olan mücadelede istikrardır. Salgının sonuçları açısından en önemli gösterge ağır hasta sayımızdır. Bu gruptaki hastalarımız kronik rahatsızlığı olan ve büyüklerimizden oluşmaktadır. Tedavileri gerçekten büyük zorluklarla gerçekleşiyor. Vaka tablosunda her gün karşımıza çıkan vefat sayılarının arkasında sağlıklı bir insanın asla bilemeyeceği çırpınışlar var” dedi.
KOCA; “TEDBİRLERE UYALIM”
Koca “Salgınla mücadele unutulmuş, ihmal edilmiş bazı hasretleri geri getiriyor. Savaşı yeniden öğrendiğimiz hasretlerle kazanacağız. Bizler sağlık ordunuz olarak sizler için elimizden geleni yapıyoruz. Asla geri bir adım olmayacak. Karşılığında sizden istediğim salgınla mücadelenin kurallarına bağlılıktır. Maske, mesafe, temizlik ilkelerine uymaktır. Sizleri tedbirlerde yeniden dayanışmaya davet ediyorum” dedi.