Halk otobüslerinde şoförlerin vatandaşlara kaba davrandığı iddia ediliyor. Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslendi.
Alanya’da 90’lı yıllarda yaşanan Kuşyuvası olaylarını hatırlatan Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, ulaşımı bugünlere getirmek için 20 yıl boyunca çok çaba harcadığını söyledi. O dönemlerde yaşanan olayların tekrarlanmaması için var gücüyle mücadele ettiğini belirten Bacak, “1998 yılında Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı oldum. Alanya’da ulaşım uzmanı benim. Ulaşımın neresinde artısı var neresinde eksisi var hepsini bilirim Yıllar önce yaşanan Kuşyuvası olaylarını hatırlarsınız. Ben o dönemlerden geldim. O dönemlerde yaşananlar tekrar yaşanmasın diye 20 yıldır var gücümle mücadele ediyorum. Alanya’da doğu ve batıda faaliyet gösteren bin 500 üyem var. Şehir içerisinde çalışan büyük otobüslerdeki şoförler çok sıkıntı çıkarıyor. Bu şoförler hiçbir yere kaydı olmadan gayri yasal çalışıyor. Ehliyeti olan herkes yasa gereği bir araçta şoförlük yapabiliyor. Bu şoförleri araç sahipleri tutuyor. Bu şoförlerin disiplinini kim sağlayacak? gibi disiplinli çalışmayan esnafın benim yanımda yeri yok. Alanya Minibüsçüler Odası’nı yok sayarsanız şehre rezil olursunuz. Elimi ulaşımın üstünden çekerim herkes şikâyetçi olur. Herkes adam gibi şoförlüğünü yapacak. Otobüse binen vatandaşa da insan gibi muamele yapacaklar. Benim kimseye eyvallahım olamaz. Alanya’da vatandaşlar araçlarına binemezken bu görevi aldım ve bu duruma getirdim. Başarımdan dolayı çeşitli ödüller aldım. Şimdi geriye dönmemek için mücadele veriyorum” dedi.
‘BÜYÜKŞEHİR İLE KOORDİNE SORUNU YAŞIYORUZ’
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile koordinasyon problemi yaşandığını belirten Bacak, “Antalya Büyükşehir’in ulaşımdan sorumlu yetkililerinin Alanya Minibüsçüler Odası’nı dikkate almasını rica ediyorum”dedi.
KUŞYUVASI’NDA NE OLMUŞTU?
1995 yılının 22 Mayıs sabahı Alanya yurt içinde ve dışında yıllarca konuşulacak bir olaylar zincirine uyandı. Her şey Kuşyuvası’nda kafası taşla ezilmiş bir kadın cesedinin bulunmasıyla başladı. Mavi boncuklar bulunan sapsarı saçlarından olduğu belliydi genç kadının. Üzerindeki elbiseler yırtılmış, kafasında darp almadığı yer kalmamış genç ve güzel kadının tecavüze uğradığı da her halinden anlaşılıyordu. Jandarma cinayetle ilgili ipucuna ulaşmak için çalışma başlattığı saatlerde, boş durmayacak, Alanya’nın başını derde sokacak ikinci vahşeti gerçekleştireceklerdi. Alanya’nın kadın turistin cesedine kilitlendiği günün hemen sonrasında ikinci bir vahşet haberi geldi. Caniler aynı failler ise bu kez 4 Hollandalı kadın olmuştu. Birer gün arayla gerçekleşen vahşet zinciriyle birlikte dünyanın gözü Alanya’ya çevrilmişti. Sonrasında benzeri olayların bir kez daha yaşanmaması ve insanların can güvenliklerinin sağlanması için sorunun çözülmesi, dolmuşçuların düzene sokulması istenmişti.

Haber/Hasan Kaya