Mahmutlar Beldesi’ne kurulacak “Engelliler Köyü” olarak bilinen “Orta Avrupa Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin hayata geçirilmesi, dava engeline takıldı. Arazide mülkiyet hakkı olan vatandaşlar dava açtı, çalışmalar durdu
 Mahmutlar Beldesi’nde yapılması planlanan ve kamuoyunda ‘Engelliler köyü’ olarak bilinen projenin hayata geçirilmesi dava engeline takıldı. Tesisin kurulacağı hazine arazisinin de mülkiyet hakkı olduğunu iddia eden vatandaşlar Mahmutlar Belediyesi ve Hazine’ye dava açtı.
PROTOKOL İMZALANDI
Mahmutlar Beldesi’nde bulunan 146 dönüm hazine arazisine Orta Avrupa Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin kurulması için 11 Eylül 2009’da Polonya, İsveç, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti engelliler federasyonu başkanları, Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve Mahmutlar Belediyesi arasında protokol imzalandı. Tesisin kurulacağı 4340 parselli Hazine arazisinin Mahmutlar Belediyesi’ne tahsis edilmesi için çalışma başlatılırken, arazide mülkiyet hakkı olduğunu iddia eden 10-15 kişi, Alanya Asliye Hukuk Mahkemelerinde Hazine ve Mahmutlar Belediyesi aleyhine birden fazla dava açtı. Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, dava açan vatandaşların sorununu çözmek için 146 dönüm arazisinin bulunduğu bölgede imar planı uygulaması yaptıklarını söyledi.
Parselle ilgili kamu kurumlarının da görüşlerini aldıklarını belirten Çelik, “İmar planı çalışmasını yapıyoruz. Şuanda aşamayacağımız bir sorun yok. Burada önemli olan imar planının biran önce tamamlanmasıdır. Zaten bu projenin hayata geçirilmesi için 146 dönüm arazinin 100 dönümü yetiyor. Bu nedenle ortada çözülmeyecek bir sorun yok” dedi.
30 MİLYON DOLAR
Mahmutlar’a bu tesisin yapılması demek, Avrupa’daki tüm engellilerin buraya gelip hem tedavi olması hem de tatil yapması anlamına geliyor. Bu proje bölgenin tanıtımına da katkı sağlayacak” diye konuştu. Yaklaşık 30 milyon dolara mal olacak 500 kişi kapasiteli merkezin bütçesinin AB fonlarından finanse edilmesi planlanıyor.

Önceki İçerikÖrnek esnaflar
Sonraki İçerikFosseptik karıştı