Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını dolayısıyla 2020’de durgun bir turizm sezonu geçiren Mahmutlarlı esnaflar ayakta durmakta zorluk çekerken, gözünü çaresiz bir şekilde 2021 turizm sezona dikmiş durumda.

Hükumetin yapmış olduğu yardımların yaralarına derman olmadığını, çaresiz bir şekilde beklediklerini ve umutlarının da günden güne tükenmeye doğru gittiğini açıklayan esnaflar, “Zor günleri geride bıraktık, şimdi sırada daha zor günler bizleri bekliyor” diye sitem eden esnaflar kendisini nasıl düzlüğe çıkaracağını düşünmeden edemiyor.

“BANKALAR BİR YANDAN, MÜLK SAHİPLERİ BİR YANDAN”

2020 yılından beklediğini elde edemeyen esnaflar bu zorlu süreçte kredilere sarıldı fakat çektikleri kredi de kendilerini bir yere kadar idare edince bu sefer eş-dosttan borçlanmaya başladı. Bunların üzerine bir de dükkan kiralarının ödemeleri de gelince esnaf neyi nasıl yapacağını şaşırdı.

“VERİLEN DESTEKLER ESNAFI AYAKYA TUTAMIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘esnafa üç ay süreyle 1000 TL gelir kaybı desteği ve 750 TL kira desteği yapılacağını’ açıklamış olsa da Mahmutlarlı esnafın yarasına derman olmadı. Mahmutlarlı esnaflar, “Mahmutlar’da bir işyerinin kirası aylık minimum 2-3 bin TL bizler dükkan kiramızı çıkarmaya çalışmamızın yanı sıra çoğu zaman işyerimizi siftahsız kapatıyoruz. Bunun yanında elektrik, su faturası, personel maaşları, SGK primleri ve vergiler de eklenince içinden çıkılmaz bir hal almakta. Özellikle turizm bölgesindeki esnaflara daha dişe dokunur bir destek paketleri bekliyoruz” dediler.

“MÜLK SAHİPLERİ BİRAZ DAHA SAĞDUYULU OLMALI”

Devlet bankalarından çekilen Pandemi destek kredilerinin ertelemeye alınması esnafı birazda olsa rahatlatırken, esnaflar Mahmutlar Post Gazetesi aracılığı ile mülk sahiplerine seslendi. Esnaflar, “Çok zorlu bir dönemden geçiyoruz, bu zorlu dönemi hep birlikte el ele verip göğüslemek zorundayız. Her ne kadar mülk sahipleri için zor olsa da bu dönemde mülk sahiplerini sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun” dediler.