Mide zarında iltihap oluşması sonucu meydana gelen gastrit, Helicobacter pylori adı verilen ve mide üzerinde zararlı etkiler gösteren bakteri nedeni ile gelişmektedir.
Gastritin tipik belirtileri ise, hazımsızlık, mide ekşimesi, karın ağrısı, hıçkırık, iştahsızlık, bulantı, kanlı kusma ve koyu renkli dışkı şeklindedir. İhmal edilen ve uzun süre boyunca tedavi edilmeyen gastrit, mide iç yüzeyinde yaraların oluşmasına neden olan ve peptik ülser olarak adlandırılan diğer bir mide hastalığına sebep olmaktadır.
Gastrite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
1. Az Yağlı Proteinler;  yağlı et ürünleri yerine yağsız et, balık, tavuk ya da soya fasulyesi, baklagiller ile az yağlı süt ürünleri gibi yağ oranı daha düşük olan proteinleri tercih etmek, gastrit için faydalı olacaktır.
2. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, A vitamini, C vitamini, K vitamini ve folat (B-9 vitamini) bakımından zengin olmasının yanı sıra, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Brokoli, lahana, kara lahana, Brüksel lahanası, ıspanak, yeşil fasulye, kuşkonmaz ve bezelye gibi sebzeler ise, gastrite iyi gelen koyu yeşil yapraklı sebzelerden bazılarıdır.
3. Flavonoid İçeren Besinler; kızılcık, yeşil çay, kereviz, yaban mersini, biber, elma, biber ve kiraz gibi meyve ve sebzeler.
4. Zencefil , çay olarak tüketilebilir, yemeklere konulabilir.
5. Papatya, çay şeklinde demlenip içildiğinde, gastrit tedavisine yardımcı olabilmektedir.
6. Çilek, mide astarının iltihaplanmasını önlemekte etkilidir ve iltihap iyileştirici özelliklere de sahiptir.
7. Yoğurt, probiyotikler bakımından zengin olan fermente bir süt ürünüdür. Probiyotikler ise başta bağırsaklar olmak üzere, mide gibi diğer sindirim sistemi organları için olumlu etkiler gösteren faydalı bakterilerden oluşmaktadırlar. Bu anlatılanlar ev yoğurdu için geçerlidir

  1. Nane, Anti-iltihap, anti-bakteriyel ve anti-spazm özellikleri bulunan nane, tüm bu sahip olduğu özellikler sayesinde, mide sağlığı ve gastrit tedavisi açısından oldukça etkili bir bitkidir.
  2. SAF ALOE VERA İÇİNDE, 200 FAYDALI BİLEŞİK 75 BİLEŞEN MADDE İLE BİR ÇOK HASTALIĞIN GEÇMESİNE DESTEK OLURKEN , MİDE VE SİNDİRİM PROBLEMLERİNİN TAMAMINDA ÇOK ETKİLİDİR; BEN DE 14 YILLIK GASTRİT PROBLEMİMDEN ALOE VERA İLE TAMAMEN KURTULDUM. DETAYLI BİLGİ İÇİN BENİ ARAYABİLİRSİNİZ.

SAĞLICAKLA KALIN..

05327081790