Aristo talebelerine kilisenin bahçesinde bulunan Ginkgo Biloba ağacının altında ders veriyordu. Başka şehirlerdeki talebeleriyle, böyle bir imkanı olmadığı için, sınıflarda ders yapıyorlardı. Aylar sonra Aristo Ginko Biloba Ağacı ‘nın altında ders yapan talebelerinin, diğer talebelerden daha önde olduğunu fark etti. Öğrendiklerini unutmuyor, hafızalarında tutuyor, muhakeme yapıyor ve hemen cevap veriyorlardı… Bu çok ilginçti, araştırdığında Ginkgo Biloba Ağacı’nın altında oturmak bile hafızayı güçlendiriyordu. Sonra diğer talebelerine de ağacın yapraklarından cay içmelerini önerdiğinde aynı sonucu aldığını gördü…

Yaşayan en eski ağaçlardan biri olduğu düşünülen Ginkgo Biloba, yelpaze şeklinde yaprakları olan büyük bir ağaçtır. ‘’Mabet Ağacı’’ olarak da bilinir. Oldukça güçlü ve her koşula dayanıklı olduğu bilinmektedir. 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombasının düştüğü yerden 1-2 km uzaklıkta Ginkgo Biloba Ağaçları bulunmuştur ve patlamadan kurtulan tek canlı varlıklar olarak tarihe geçmiştir.

Ginkgo Biloba’ nın sağlığa faydaları;

– Ginkgo Biloba yaprağında, güçlü antioksidan özelliklere sahip iki bileşeni olan flavonoid ve terpenoid içerir, bu sayede kanda pıhtı oluşumunu engelleme yeteneğini göstermiş ve böylece beyne daha fazla kan akımının sağlanması, unutkanlık, hafıza zayıflığı ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarda destek olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.

Ayrıca yapılan çalışmalarda;

-Anti enflamatuar etkisinin bulunduğu

-Depresyon semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceği(ayrıca anxiete belirtilerini de azaltır),

-Baş ağrısı ve migren tedavisinde etkili olduğu(kan akımını hızlandırdığından),

-Premenstrüel sendromun (PMS) hem fiziksel hem de psikolojik semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceği,

-Erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluğunu tedavi edebileceği gösterilmiştir.( kan damarlarının dilatasyonu yoluyla dolaşımını artıran nitrik oksit kan seviyelerini artırarak).

-Astım, bronşit, ruh sağlığı, migren, yaşlanma(içinde e vitamini var),yara izleri, vertigo, akne, sivilce, beyin sağlığı, Alzheimer, hafıza kaybı gibi rahatsızlıklarda koruyucu etkisi vardır.

Ayrıca, alerji ve enfeksiyonlarda, saç dökülmesinde, enerji artırımında, pankreas ve kolon kanseri başta olmak üzere, kadınlarda meme ve rahim kanserine karşı etkilidir.

Serbest radikallere karşı vücudu korurken, hücreleri onarır. Göz sağlığında da kan akışını artırdığı, bunun sonucunda da kornea ve retinaya gelecek zararları önlediği bilinir.

Bu muhteşem bitkiyi çay olarak tüketmenizi önerirken, sağlıklı günler dilerim.