Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi ve Mahmutlar Restorancılar ve Lokantacılar Dernek Başkanı Nurettin Göbüt, “Otellerdeki Herşey Dahil sistemi sona ersin” dedi.
Göbüt,“Esnafların gelirini büyük ölçüde düşüren HD Sistemi (Herşey Dahil) koronayla beraber hayatımızdan çıkarılması kamuoyunda yankılanmaya başlandı. Sayın Turizm bakanım, Avrupa’nın hiçbir ülkesinde uygulanmayan herşey dahil sistemi, Dünyamızı etkisi altına alan covid_19 hastalığı nedeni ile sağlık ve israf açısından ve aynı zamanda küçük esnafımızın da kalkınabilmesi adına, bir esnaf olarak kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.Ulusal çıkarlarımızı da göz önüne alarak bu konuda hassasiyet göstermenizi umut ediyorum” dedi.
“HERŞEY DAHİL ESNAF İÇİN MAĞDURİYET YARATIYOR”
Yıllardır Alanyalı sektör temsilcilerinin sırtında bir kambur olan HD Sistemi’nin her yıl Alanya’da tartışma konusu olduğunu belirten İYİ Parti Antalya İl Kurulu Kurucu Üyesi İlhan Memiş, uygulamanın esnaf için de mağduriyet yarattığını ifade etti. “Bu fırsat değerlendirilmeli” diyen Memiş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Turizmde HD Sistemi kaldırılmalıdır. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Esoy’un yaptığı açıklamalardan bu yıl Ramazan Bayramı sonrası sezonun iç turizmle açılacağını anlıyoruz. HD Sistemi, yıllardır turizm sektöründe özellikle otel ve konaklama işletmecilerinin sırtında bir kambur olmuştur. Turizm memleketin bacasız sanayidir. Hükümet; sektöre destek olmalıdır. Bugün sektöre yapılacak en büyük destek ise HD Sistemi’nin kaldırılması olacaktır. Atılacak bu adım turizm sektörünün geleceğine bir yatırım olacaktır. Hükümetimizin bu fırsatı değerlendirmesini ve turizmciye el uzatmasını istiyoruz.”açıklaması yaptı.