Gün içinde yeterince su içmek gerektiğiniz hepimiz biliyoruz. Ancak nedenlerini biliyor muyuz?

Su içmeden uzun süre hayatta kalamayacağımız bir gerçek. Su, vücudumuz olmazsa olmazı. Beyinde %85, kanda %80, kaslarda ise %70 oranında su bulunuyor. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de %45 azaltıyor. Gün içinde yeterince su içmek sağlık ve kendini iyi hissetme açısından çok önemli. Bunu görmenin en güzel yolu ise akademik araştırmalar. İşte gün içinde yeterince su içmenin önemini kanıtlayan bilimsel araştırmalar:
1. Su içmek performansınızı zirvede tutmanızı sağlar

Yeterince su içmediğinizde fiziksel performansınızda zorlanmalar olabilir. Öyle ki vücudunuzdaki suyun yüzde 2’sini bile kaybettiğinizde performansınız ciddi şekilde etkilenir. Bunun sonucunda yorgunluk, vücut ısı kontrolünün kaybolması, motivasyon düşüklüğü ve egzersiz sırasında fiziksel ve zihinsel açıdan aşırı zorlanma gibi etkiler görülebilir. Öte yandan araştırmalar gösteriyor ki gün içinde yeterli su içmek sadece bu olumsuz etkilerden korunmanızı değil aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersizlerden kaynaklanan oksidatif stresin azaltılmasını sağlıyor. Kasların yüzde 80’inin sudan oluştuğunu düşünürsek, bunun ne kadar önemli olduğunu kavramak daha kolay hale geliyor.
2. Su içmek beyin fonksiyonlarını destekler

Gün içinde yeterince su içmenin beyin fonksiyonları üzerinde çok önemli bir etkisi var. Araştırmalar, vücuttaki su seviyesinde yüzde 1-2 oranında gerçekleşen bir düşüşün bile birçok beyin fonksiyonunu harap ettiğini gösteriyor. Connecticut Üniversitesi’nde genç kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma da bunu destekledi. Araştırma kapsamında egzersiz sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 1,36’sını kaybeden kadınlarda konsantrasyon düşüklüğü, ruh halinde kötüleşme ve baş ağrısı atakları görüldü. Genç erkeklerle yapılan benzer bir araştırmada da egzersiz sonrasında vücuttaki su miktarının yüzde 1,59’unu kaybeden erkeklerde yorgunluk, anksiyete gibi olumsuz duyguların arttığı, hafızada yavaşlama görüldüğü tespit edildi.
kirli çamaşırlarımız makinaya attığımızda, deterjanını koyduğumuz halde nasıl ki su olmadan kirlerinden arınmıyorsa; tıpkı vücutlumuzun da toksinlerinden arınabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Sağlıklı yaşamamız ve yaşlanmamız için çok önemli olan ‘’su ‘’yu yanımızdan eksik etmememiz ve yeterince tüketmemiz çok önemlidir. Haftaya kaldığımız yerden ‘’su’yun faydalarına devam etmek üzere sağlıkla kalın.