Yukarıda başlığı atılan yol, Alanya –Gazipaşa çift gidiş-geliş yolunun Yeşilöz-Gazipaşa arasında halen yapımı süren (15 KM’lik) etabıdır. Birinci ölüm yolu Alanya ve Antalya’dan, Antalya Havaalanına giden yoldu ve bilhassa havaalanı kavşağıydı. Bu yollar yapıldı ama havaalanına dönen kavşak bir türlü yapılamadı oda bitti ama yüzlerce ölü, yaralı bıraktı ardında. Antalyalılar “bizim o yolda ve kavşakta her yıl (20-30) ölümüz, yüzden fazla yaralımız olur demişlerdi. Ben bunu o kavşakta motor kazası yapan oğlumu kırıklar ve kanlar içinde hastaneler arası koştururken öğrendim. Turizm sezonunun hızlılığına çoğu zaman motorlu araçlar bile yetişemez. Turist otobüsleri kaptanları demişti, “uçağa yetişmek için ayağımızı gaza bir koyarız, hava alanında kaldırırı, Allah ne verdiyse…”
Eğer Gazipaşa Havaalanı ile Yeşilöz arası dağlardan yapımı süren çift gidiş- geliş yolu (Yeşilöz-Alanya arası tamamlanmıştır) havaalanı ile eş zamanda bitirilemezse büyüklü, küçüklü her gün birkaç kaza ve felakete gebedir. Zira şimdiki Yeşilöz-Gazipaşa yolu dar, sahili yola dik yokuşlu, öbür kenarı da dağ yamaçlıdır ve eğer iki kenardan da araba için kaçış yoktur. Her partinin hükümet yetkilileri bunu çok iyi bilmektedirler ve Havaalanın açılışını bu nedenle ertelenmektedir. Bu yolda ki turist ölümlerinin turizmi nasıl olumsuz etkileyeceğini turizm acenteleri ve turizmciler çok iyi bilirler. Turizm yetkilileri ve parti yerel başkanlarının bu konuda gereken hassasiyet ve inisiyatifi kullanacaklarına inanıyorum. Aksi takdirde Alanya ve çevre beldeleri turizm açısından ve yan ekonomiler büyük zarar görebilir.
Bu yol aslında Antalya-Mersin arası yeni otoyolun bir parçasıdır. Tarsus-Anamur arası yapımı sürmektedir. Sanırım en zorlu yeri de Anamur-Gazipaşa arası olacaktır. Zira bu arada Tarsus-Anamur arası gibi dağlıktır, hayli tünel açılımı vardır. İnşallah dendiği gibi 2012’de biter. Antalya-Alanya yolu, çok hızla gelişen turizmin ihtiyacına yeterli olamamaktadır. (20) yıldır bu iki merkez arası tren hattı projesi düşünülmektedir, ama bu yerel idarecilerin bu yolda taşımacılık yapanların baskılarıyla projeyi erteletmesi nedeniyle bir türlü yaşama geçirilememiştir. Zira işin ucunda gene (parti+oy) kaybı vardır. Ne diyelim “Hayırlısı olsun” Bu son satırları da, geçen iki hafta önce basında yer alan “Antalya-Alanya” arası hızlı tren projesini Ankara ele almış haberi üzerine yazıverdim. Bu projenin düşünüldüğü kesimde, bu iş de öyle büyük bir “rant” dönüyor ki, bunu yaşama geçirmek “her baba yiğidin harcı değil” Allah, bu projeyi hazırlayanların, kabulü için ortaya koyanların, kabulünden sonra yaşama geçirenlerin yardımcısı olsun…. Dünya haberleri, bu yıl son (130)yılın en sıcak yazı olacağını söylüyor. Sevgi ve saygı değer okurlarımız “Güneş’e dikkat” serin, ferah bir yaz dileğimle.

Önceki İçerikŞALOM’UN MEKTUBU!-Sudi Çandır
Sonraki İçerikNAZIM HİKMET’li GÜNLER-Ender Karaca