AK Parti Mahmutlar Belde Başkanı Evren Çalışkan ile MHP Belde Başkanı Hasan Basar Mahmutlar’ın ilçe olması için güç birliği yaptılar.  AK Parti Mahmutlar belde Başkanı Harita Mühendisi Evren Çalışkan, 1974 yılında belde belediyesi olarak kurumsal kimlik alan Mahmutlar beldesinin, ilçe statüsünü alma adına her türlü kriteri fazlasıyla yakaladığını vurgulayarak yaptığı açıklamasında, “Mahmutlar ilçe olmalıdır” dedi ve herkesi 7 Nisan’da düzenlenecek olan “İlçe Olmalıyız” platformuna davet etti.
Türkiye’ de birçok büyükşehir belediyesinin, büyükşehir belediye sınırlarının dışında bulunan  il sınırlarını kapsayacak şekilde bir idari yasa hazırlığının tartışıldığı bu günlerde, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanma ihtimallerinin konuşulduğu Alanya, bölgedeki diğer ilçe, belde ve köyler bulunmaktadır diyen Çalışkan, beldemizin de bu kapsamda değerlendirileceği tartışma konusudur, dedi.
Çalışkan, “Beldemiz bulunduğu coğrafyası ve gelişmiş şehir yapısıyla bölgemizde önemli bir beldedir. Anadolu’nun en büyük şehri Konya ve Karaman ile birlikte diğer komşu şehirlerimiz olan önemli ilçelerin de, Akdeniz’e en kolay ve en kısa zamanda ulaşım kapıları beldemize açılmaktadır. Beldemizin belediye logosunda da yer aldığı gibi, Mahmutlar Beldesi geçmiş medeniyetlerden beridir, Selçuklu’nun Akdeniz’e açılan kapısıdır.  Hükümetimizin yatırım programına aldığı ve önemli bütçelerle ihale edilen Konya-Mahmutlar (Kuşyuvası yolu) arasındaki yol, buna en büyük örnektir.
1974 yılında Alanya ilçesinin ilk belde belediyesi idari kimliğine sahip olan Mahmutlar Beldesi, belediyesi kurulduğu günden bu yana planlı gelişme göstermiştir. 2004-2009 yılları arasında yapılan birçok önemli proje ve yatırımla beldemiz, bölgenin adeta ticari ve yaşamsal cazibe merkezi haline gelmiştir.
Bütün bu gelişim evrelerini tamamlayan beldemiz, kendi içindeki gelişimi ile birlikte bölgedeki ilçe, köy, yayla ve yerleşim alanlarına hizmet verir hale gelmiştir. Alanya’dan sonra en çok nüfusa sahip olan beldemizin diğer bir özelliği de, bölgemizde en büyük ticari potansiyele sahip olmasıdır.  Beldemizin yarattığı istihdam ve katma değer, Türkiye’deki onlarca ilin ve yüzlerce ilçenin önündedir. Daha birçok önemli veri, ilçe olmamızın zeminini hazırlayarak, ilçe olma yolunda önümüzü açmıştır.
İlçe olma yolunda bütün şartların olgunlaştığı beldemizde, dönemin AK Parti’li belediye başkanı Alaattin Çakır tarafından, Mahmutlar Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile Haziran 2006’da bir teknik ve idari rapor hazırlattırılarak,31.07.2006 tarihinde Alanya Kaymakamlığına sunulmuştur.  Alanya Kaymakamlığı, 04.08.2006 tarihli “ilçe olmaya uygundur” görüşünün yer aldığı raporu ile birlik müracaatımızı, Antalya Valiliğine göndermiştir. Bu tarihten sonra, İl idare kurulunun kararları ve Ankara süreci, 2009 yerel seçim takvimine rastlamaktadır. 2009 yerel seçim takvimi süresince de, ilçe olmamızın gerekliliği ve Mahmutlar’ın ilçe yapılması hususu, seçim broşürlerimizde ve 5 yıllık hizmet kitapçığımızda işlenmiştir.
2009 yılında, beldemizde belediye yönetiminin değişmesi ile birlikte süreç idari anlamda yeni yönetimin sorumluluğunda işlemektedir. Bu mahiyette ilçe olma sürecini başlatan geçmiş dönemin AK Parti’li belediye başkanı Alaattin Çakır, görev süresi bittiği halde, konunun önemine binaen,  18.07.2009 tarihinde yeni yönetime ilçe olmakla ilgili süreç takibinin önemini ve zaruretini belirten bir mektup göndererek, sürecin yeni yönetim tarafından, idari olarak takip edilmesinin önemine vurgu yapmıştır.
Beldemizin ilçe olma yolunda girdiği süreçte, bugün her anlamda top yekün birlik ve beraberlik olma zamanıdır. Beldemizde, siyasi veya toplumsal, herkes bulunduğu yerden sürece katkı sağlamalıdır.
Yeni yasal düzenleme kapsamında, Alanya ilçesinin ve diğer beldelerin, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanması hususu veya Alanya’nın müstakil il yapılması hususu, Alanya’nın gündeminde olsun veya olmasın;
30 bin yerleşik, 70 bine yakın yazlık nüfusu, bulunduğu coğrafik konumu, gelişmiş şehir kimliği ve bölgesel ticari ve yaşamsal cazibesi ile emlak beyanlarını aldığı 30 a yakın köy ve komşu beldelerle birlikte, beldemizin bulunduğu pozisyon değerlendirildiğinde, kesinlikle beldemiz ilçe olmalıdır.
Biz AK Parti belde teşkilatı olarak, halkımızdan aldığımız güç ve sorumluluk anlayışımızın gereği olarak; beldemizin ilçe yapılması ile ilgili süreci kaldığı yerden tekrar başlatıyoruz.
Bu mahiyette, basta belediye başkanımız ve belediye yönetimi olmak üzere; beldemizde görev yapan tüm idarecilerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, siyasi partilerimizin temsilcilerini, beldemizin kıymetli gençliğini, komşu belde ve köylerimizin belediye başkanlarını, köy muhtarlarını ve tüm vatandaşlarımızı, 06 Nisan 2012 Cuma günü saat 19.00’da Mahmutlar Belediye Düğün Salonunda yapacağımız “ İLÇE OLMALIYIZ” platformuna davet ediyoruz.
Görüş ve önerilerimizin istişare edileceği bu platformda, ilgi ve katılımlarınız sürece hız verecektir. Ayrıca, birlikte hareketimiz hükümetimizin bu konuda alacağı kararda en önemli etken olacaktır.”dedi.

Önceki İçerikMenderes kazaların adresi oldu
Sonraki İçerikHani Mart’ta bitecekti