ALANYA Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan ve Alanya Belediyesi Encümeni tarafından kabul görülen yeni uygulamada, “Bu kapsamda ilçemizde umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile ilgili tedbirler alınmış ve alınmaktadır. Bu çerçevede ilçemizde umuma açık eğlence yerlerinin kapanış saatlerinde düzenleme yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bu maksatla kafe, kafeterya, restoran, içkili restoran gibi yerlerin kapanış saatlerinin en geç 01.00 olarak belirlenmesi ve pandemi süresince uygulanmasına, gereği için karardan bir suretinin Zabıta Müdürlüğü’ne tevdiine karar verildi” denildi.

DEĞİRMENCİ: ‘PAKET SERVİS OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYORUZ’
Yeni kararın ekonomik olarak birçok işletmeciyi zora sokacağını belirten Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, “Bu konuyla ilgili pazartesi günü (bugün) sayın Kaymakamımız ile bir görüşmemiz var. Saat 01.00’dan sonra kapatılması birçok işletme açısından sıkıntı olacak. Son günlerde vaka sayılarındaki artış nedeniyle böyle bir tedbir alındığını düşünüyoruz. İnsan sağlığı tabii ki her şeyden önemli. O saatten sonra esnaflarımızın paket servisi olarak çalışabilmeleri için de müracaatlarda bulunacağız. Geçiş döneminde bu uygulamanın ne kadar süreceğini de inşallah Kaymakam bey ile görüşeceğiz. Önümüzdeki süreçte mutlaka bu karar değişecektir. Ama bu süreçte uygulanacaksa da biz saat 01.00’dan sonra paket servis olarak çalışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÖKGÜL: ‘O SAATTEN SONRA VİRÜS YOK MU OLACAK?’
Alınan kararı eleştiren restoran işletmecisi Baha Gökgül ise şunları söyledi: “Saat 01.00’dan önce bu hastalık yok mu oluyor? Zaten turizm yok. Biz sadece destek istiyoruz ancak beklediğimiz desteği göremiyoruz. Zaten kapanış saatimiz ortalama 01.00-02.00. Masalarımızda kolonyamız, dezenfekte standımız her şeyimiz mevcut. Kapalı alana müşteri almıyoruz. Ateş ölçerimiz ve gerekli bütün ekipmanımız var. 00.00 veya 01.00’da kapanması virüsü yok mu ediyor. Maske kullanımının zorunlu olması işletmelerin kapanış saatinden daha önemli.”