Mahmutlar beldesinde her Cumartesi ve Salı günleri kurulan pazarda tezgah açan tekstil esnafı pazarcılardan dört gün için 500 TL’nin yanı sıra Dans Festivali için sponsor olmalarını istediği, bu talebi yerine getirilmediği için esnafa tezgah açtırmadığı iddia edilen Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik ile ilgili son açıklama, Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Bekir Akış’tan geldi.
Yaşanan olayların ilk kıvılcımının Haziran ayının 24’ünde başladığını söyleyen Akış, “Mahmutlar Belediyesi, keyfi bir uygulamanın ürünü olarak, 20 yıldır Mahmutlar’da tezgah açan esnafın ekmeği ile oynadı ve yerlerine odamıza kayıtlı dahi olmayan kişileri getirdi” dedi.
‘MAHMUTLAR BELEDİYESİ SUÇ İŞLİYOR’
Bu konuda ne meclis ne de encümen kararı almadığını söylediği CHP’li Başkan Ali Çelik’in resmen suç işlediğini savunan Akış, “Bize kanalizasyon çalışması yapacaklarını, bu yüzden tezgah açtırmayacaklarını söylediler. Oysa buradaki kanalizasyon çalışması yıllar önce zaten bitmişti. Esnafımız sezonun ortasında ekmeğinden aşından edildi. Bu konunun birinci muhatabı Ali Çelik’tir. Biz taşkınlık yaşanmasını istemiyoruz ama esnafımızı da güçlükle sakinleştiriyoruz.Alanya’daki 16 beldenin tamamında pazar kuruyoruz. Yeni çıkan bir yönetmeliğe göre odamıza kayıtlı olmayan kimseye tezgah açtırılamaz ama nasıl oluyorsa Mahmutlar’da önüne gelene tezgah açtırıp suç işliyorlar” diye konuştu.
‘KAYMAKAM BEY RANDEVU VERMEDİ’
Cikcilli beldesine kurulan Sosyete Pazarı’na karşı çıktıklarını ve Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’ın sağduyulu bir tutum sergileyerek olaya müdahil olup Sosyete Pazarı’nın kurulmasına karşı çıktığını söyleyen Bekir Akış, “Biz aynı duyarlılığı Mahmutlar’da yaşanan olayda da göstermesi için kendilerinden tam üç kez randevu istedik. Ama her seferinde şehir dışında olduğu söylenerek talebimiz reddedildi. Biz de bunun üzerine konuyu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) bildirip yardım istedik. Ben Alanya’da şunu öğrendim.Belediye başkanları sivil toplum örgütlerini hep dışlıyor. Bir belediye başkanı eğer pazarın yeri değişecekse bize bildirmek zorunda. Fakat bunu hiçbir belediye başkanı yapmıyor” dedi.

Önceki İçerikAsiltürk, otelcilerle bir araya geldi
Sonraki İçerikMevlana Camisi hizmete girdi