Kestel, Oba ve Tosmur beldelerinin Alanya Belediyesi’ne bağlanmasıyla birlikte harekete geçen Başkan Sipahioğlu, bu üç beldeyi de kucaklayacak kent içi ulaşım sistemini devreye sokmak için var gücüyle çalışmalarına devam ediyor. Kestel, Oba ve Tosmur beldelerindeki halk otobüsleri Alanya’daki halk otobüsleri ile birlikte 24.03.2012 Cumartesi gününden itibaren hizmet vermeye başladılar.
Yeni ulaşım planı ile birlikte yıllardır belde belediyelerin toplu ulaşım araçlarıyla nefes alamaz hale gelen 25.metreli yol büyük bir keşmekeşlikten kurtulacak.
Başkan Sipahioğlu, beldelerin ihtiyaçlarını da göz önüne alarak önce otobüs sayısını azaltma yoluna, sonra da alınacak yeni otobüslerde mutlak olması  gereken kriterleri açıkladı.
Üç belde de 55 olan otobüs sayısı yeni sistemde 24’e indirildi. Yeni sisteme göre otobüs sayısı eskiden 22 olan Kestel’e 11, eskiden 20 otobüsü bulunan Tosmur’a 7, 13 otobüsü bulunan. Oba’ya 7 hat verildiği biliniyor.
Kestel’de yaşayan vatandaşlar “ En önemli konu bu. Otobüs sayısı azaltılmalı zaten Alanya Belediyesi de bunu yapıyor. Trafik düzene girsin, bir sürü otobüs yolu sokağı kapatıyor, birbirleri ile yarışıyorlar, müşteri kapma yarışları yapıyorlar idi. Bakıyorsun beş dakika içerisinde önünden 15 otobüs geçiyor, nerede görülmüş böyle bir olay. Dat dat korna sesleri, bağrışmalar, insan rahatsız oluyor. Yeni çalışma sisteminde müşteri mağdur edilmesin. Kestel, Oba ve Tosmur araçları Otogara kadar hatta Ulaş’a kadar gidip gelebilsin. Beldeden kalkan otobüs yolcuyu yarı yolda bırakıp, vatandaş bir başka araca binmeye mecbur edilirse hiç yakışık almaz. Ayrıca araç kullanan şoförler eğitimden geçirilsin, yasak olmasına rağmen
klima açmamak için kapıları açık tutan şoförler var. Kırılmadan dökülmeden ortak akılla ortak yol bulunsun, herkes Alanya’da yaşıyor. Düzenli olmak her zaman iyidir” dediler.
Haber: Ahmet DEMİR

Önceki İçerikAtatürk Aydınlanıyor
Sonraki İçerikEgzersizli seminer