AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Mahmutlar derebeylik ve dikta ile yönetiliyor. Mahmutlar ilçe olamaz. Beldelerin kapatılmasını bende destekliyorum” açıklaması Mahmutlarlı vatandaşları çileden çıkardı.
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Mahmutlar ile ilgili üst üste yaptığı olumsuz açıklamalarına Mahmutlar halkı büyük tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Çavuşoğlu’na oy verdik, vekil yaptık. Bu açıklamaları ile Mahmutlar’ı kıskanıyor mu, yoksa düşmanlık mı yapıyor anlamadık. Bu açıklamalarına hemen bir son verip, Mahmutlar’ın menfaatine konuşmasını ve çalışma yapmasını istiyoruz” dediler.
ÇAVUŞOĞLU; MAHMUTLAR İLÇE OLAMAZ
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun en son yaptığı basın açıklamasında, “Bu madde mevcut Büyükşehirlerin değil, yeni olacak Büyükşehirlerin beldelerinin yararlanacağı bir maddedir” diyerek İlçelik yasasını başka bir yöne çevirdi. Oysa yasadaki madde de aynen şöyle yazıyor. “Büyükşehir bulunan yerlerde ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulması için gerekli 50 bin nüfustan az olmama şartı 20 bin nüfustan az olmama” şeklinde uygulanacak. ‘Eski veya yeni büyükşehirlerde uygulanacak’ diye bir ibare yok. Ayrıca nüfusu 11 bin olan birçok beldelerde bölge Milletvekilleri konuyu partilerinin gündemine taşımaya hazırlanırken, bizim vekillerin ilgisiz kalması Mahmutlar halkını çilden çıkartıyor.
ÇAVUŞOĞLU: MAHMUTLAR DEREBELİKLE YÖNETİLİYOR
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Mahmutlar derebeylik ve dikta ile yönetiliyor” açıklaması Mahmutlar’da şok etkisi yarattı. Vatandaşlar, “AK Parti en son genel seçimlerde Mahmutlar’da en yakın rakibine 1000 fark attı. Çavuşoğlu bu ilgimize böyle hakaret ederek mi cevap veriyor. Verdiğimiz oyları helal etmiyoruz. Çavuşoğlu, Mahmutlar’ın İlçe olmasını destekleyeceği yerde hakaret ediyor, bunu içimize sindiremiyoruz” dediler.
Büyükşehir Yasası hakkında açıklama yapan AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, yasanın faydalarından bahsederek, Mahmutlar beldesini çarpık yapılaşmaya örnek gösterdi. Çavuşoğlu’nun ardından konuşan CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş, Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik ve MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar Çavuşoğlu’nu sert sözlerle eleştirdiler.
Büyükşehir Yasası konusunda ilk açıklamayı yapan ve CHP’lilerin hedef tahtası haline gelen Çavuşoğlu, “Yasadaki amacımız büyükşehir kapsamı dışındaki tüm ilçelere sonradan mahalle olacak şimdi belde olan yerlere ve köylere en etkili hizmeti en kısa yoldan götürmek. Bunun denemesi İstanbul ve Kocaeli’nde yapıldı. İsteyenler gidip oradaki köyler nasıl hizmet almış görebilir.  Antalya ve Alanya’ya bakın. Alanya’nın sahil bandında kaç tane belde varsa hepsinin farklı imarı ve farklı yapılanması var. Birbirini bağlayan yollarda farklı genişlikler var. İmarların bir bütünlük içinde olması gerekiyor. Maalesef Alanya ve Antalya’da bir çok yeri kaybettik bu sebepten dolayı. İmar ve köylere gidecek hizmetleri de büyükşehir yapacak. Onun dışında Alanya’nın kendi yapacağı ve belediyenin yapacağı hizmetlerde bir kayıp yok” dedi.
‘BELDELER KAPATILSIN’
Çavuşoğlu, “Beldelerin kapatılması konusunda işin doğrusu ben beldelerin kapatılmasını destekliyorum. Başından beri bunu söylüyorum. Çünkü Alanya’daki beldelerde çok büyük çarpıklıklar var. Bu çarpıklıları kaldırmanın yolu da daha fazla çarpıklıklara yol açmadan beldelerin kapatılması ve tüm Alanya’nın da tek bir merkezden Alanya Belediyesi’nden planlanması ve bu planların yürütülmesidir” dedi.
‘TÜRKLER’DEN BAŞKA YOK’
Çavuşoğlu, “Bana her gün belde belediyeler ille ilgili bu diktalardan bizi kurtarıyorsunuz diye birçok teşekkür mektupları, mailler, telefonlar, mesajlar geliyor.
Şimdi bundan memnun olan insanlar var. Derebeylik oldu diye bir çok şikayetler var.
Belediyelerin kalkmasından çok memnun olan insanlar dua eden insanlar var. Mahmutlar diyoruz. Mahmutlar’ın şimdi sağlıklı bir şehir olduğunu savunabilir miyiz imar bakımından. Hayır savunamayız.
Cikcilli’nin Alanya ile karşılaştırdığımız zaman sağlıklı bir imarı olduğunu söyleyemeyiz.
Açık konuşmak lazım. Kendi kasabam diye övmek için bunu söylemiyorum. Son 13-14 yıldır Türkler dışında turizm alanına konut yaptırmayan belde kalmadı. Bir tek Türkler konut yaptırmıyor turizm alanlarına. Bu da ailecek gösterdiğimiz dirayetten dolayıdır. Onun dışında her yer yağmalandı. Bugün Cikcilli’de iki apartman arasına yürünemiyor” dedi.
TÜRKTAŞ’TAN SERT YANIT
Çavuşoğlu’nun açıklamalarını bayram sabahı değerlendiren CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş ise, derebeylik ve dikta sistemiyle bir yönetimin eğer varsa sadece Türkler’de söz konusu olabileceğini belirterek şunları söyledi: “Hiçbir belediye dikta yönetimi ile yönetilmez. Eğer dikta ile yönetiliyorsa, demekki kendi belediye başkanları dikta yönetimini kullanıyor.
Bilindiği gibi Çavuşoğlu’nun hem babası belediye başkanlığı yaptı, hem de kardeşi başkanlık yaptı. Kardeşi başkanlık yapmaya da devam ediyor.
Demek ki onlar kendi ruhları gibi diğer belediye başkanlarını da aynı kefeye koyuyorlar.
Büyükşehir’e bağlanacak olan beldelerde ne kadar AKP’li belediye sayısı var. Onun rakamlarını bilemiyorum. Bu da o insanlara hakaret niyetinde sayıyorum.
‘ÖNCE KENDİ EVİMİZİN ÖNÜNE BAKALIM’
Bundan sonra Alanya Antalya’dan daha iyi hizmet alacakmış bunları geçelim. Önce insan kendi evinin önünü süpürür. Daha sonra dışarıyı süpürür.
Sayın Erdoğan, öyle dediği için bunlar da aynısını söylüyorlar. Partinin içerisi kaynıyor, esas diktanın kendilerinde olduğuna inanıyorum çünkü ses çıkaramıyorlar. Sağda solda konuşsalarda, toplum önünde konuşamıyorlar. Konuşmamalarının sebebi ise dikta sistemi ile yönetilmeleri.
Çarpık yapılaşma konusunda konuşuyor ama Mahmutlar’ı CHP kazanalı birkaç sene oldu. Eğer bir yolsuzluk varsa açarlar soruşturmayı devam ederler.
‘AÇIK VARSA SORUŞTURMA AÇSINLAR’
Bundan önce orayı AKP yönetmişti onu unutmasın. Bir beş senesi AKP ile geçti. Çarpık yapılaşma varsa bunu kendileri yaptı. Bizim bir kabahatimiz yok. Ayrıca belediye başkanı orada bir açığı varsa soruşturma açsınlar. İnsanların ağzını açtırmasınlar.
En fazla yolsuzluğun nerede olduğunu herkes biliyor. Mahmutlar’ı öne atıp durmasınlar. Yolsuzluğun nerede olduğunu tüm Alanya vatandaşları biliyor.
Sahile bizim buralarda bir şey yapılmadı. Ama oraya(Türkler) gidip bakarsanız kumsala neler yapıldı, her şey ortada. Nereye ne yaptıklarını, Türkler’i incelesek anlarız. İnsanlar her şeyi biliyor ama konuşamıyor” dedi.
SON SÖZ ÇELİK’TEN
Çavuşoğlu’na bir yanıtta Türktaş’ın ardından Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’ten geldi. Çelik, beldesini derebeylik sistemiyle yönetmediğini belirterek, Çavuşoğlu’nun sözlerine kesinlikle katılmadığını söyledi. Çelik’in açıklaması şu şekilde: “Kesinlikle derebeylik vesaire ile illegal işlerle belediyeler yönetilmiyor. Hiçbir belediye başkanımız böyle bir girişimde de bulunmamıştır. Onun bu şekilde yorum yapması bence doğru değil” dedi.
‘MAHMUTLAR ALANYA’DAN DÜZGÜN’
Mahmutlar 1974 yılından beri belde. O zamandan bu tarafa kaç tane yönetim değişti. Tabiki geçmişte yapılan temelde yapılmış çarğık yapılaşma. Bunun sorumlu ne benim ne de benden önceki başkan. İlk başlangıçtan gelen bir sorun. Ama şu an Mahmutlar’ın imar planı mevcut Alanya’nın imar planından daha düzgün. Alanyad’a yılların ilçesi. Düzeltme şansı yok. Mahmutlar da o şekilde. Bence örneği Mahmutlar olarak yanlış göstermiş. Bütün beldeler içerisinde ne düzgün imara sahip yine Mahmutlar var.”
MAHMUTLAR’A İLÇE YOLU KAPALI
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, yeni çıkacak Büyükşehir Yasası sonrası ilçe olma ümidi doğan Mahmutlar’a kötü haber verdi.
Yeni yasayla beldelerin, ilçe olabilmesi için nüfus sayılarının 20 bin olması gerektiği hatırlatılan AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, bu maddeden mevcut büyükşehirlerin değil, yeni büyükşehir olacak illerin yararlanacağını söyledi. Çavuşoğlu, “Mevcut tasarıya göre büyükşehir olacak yerlerde ilçe kurulması olacak. Yani şu anda büyükşehir kapsamına yeni girecek iller var. Bu illerde merkez ilçeler var. O merkez ilçelere bağlı bölgelerde yeni ilçeler kurulacak. Onun dışında yeni büyükşehir olacak illerin dışında mevcut büyükşehirlerde yeni ilçelerin kurulması söz konusu değil. İl olmak isteyen çok ilçe var, aynı şekilde ilçe olmak isteyen çok belde var. Bunu örnek olma bakımından, bir tane yaptığınız zaman istisna olmuyor maalesef. O bakımdan sadece yeni merkezlerde kurulacak ilçelerin dışında yeni ilçelerin kurulması öngörülmüyor”

Önceki İçerikÇakır'dan tarihi çağrı!
Sonraki İçerikAnkara yolcusu kalmasın