Kızılay Geçtiğimiz hafta Salı günü Antalya Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Mahmutlar Belediyesi park alanına çadır kurdu. 1 Doktor, 3 Hemşire ve 1 şoför ile 5 personel 1 gün boyunca kan alan Antalya Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi yaklaşık olarak 60 Litre kan topladıklarını açıkladılar.
Antalya Batı Akdeniz Bölge Kan merkezi Doktoru Veysi Aldemir gazetemize halkı bilinçlendirme adına kan bağışının önemini belirten açıklamalarda bulundu. Aldemir, “Kan Acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir ve bu vücut için yararlıdır” dedi.
Aldemir, “Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1′i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır. Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir. 18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler. Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülkemizde kan ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır ” dedi. Aldemir, “Mahmutlar beldesinden mutlu ayrıldığımızı da dile getirmeliyim. Mahmutlar halkı gerçekten kana ve insanlara önem verem bir toplum.  Bunun için başta Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik’e ve kan bağışına önem veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” diyerek sözlerini bitirdi.
Haber: Ahmet DEMİR

Önceki İçerikÇanakkale zaferi kutlandı
Sonraki İçerikMahmutlar sezona hazırlanıyor