ALEMDER Başkan Yardımcısı Özsoy, kamu bankalarının başlattığı konut kredisi desteğinin emlak sektörünü canlandıracağını söyledi. Özsoy, “Açıklamaların ardından sektörde yoğunluk yaşandı ve yaşanmaya da devam edecektir” dedi
Koronavirüs sonrası normalleşme sürecine destek vermek isteyen kamu bankaları kredi destek paketlerini açıkladı. 4 farklı alanda verilecek krediler içerisinde ilgi gören kredilerden biri de konut kredisi oldu. Kamu bankalarının konut kredisinin emlak sektörüne olan etkisinden söz eden Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkan Yardımcısı Ali Özsoy,“Bu durumun etkisini önümüzdeki haftalarda daha çok göreceğiz” diye konuştu.
KREDİ YOĞUNLUK BAŞLATTI
Özsoy, “Koronavirüs krizi ile birlikte durma noktasına gelen emlak sektörünü canlandıracak açıklamalar oldu. Üç tane kamu bankası Ziraat bankası, Halk bankası ve Vakıflar bankası bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre konut kredileri 0.64 Sıfır konutlar için 0.74 ikinci el konutları için kredi kampanyaları başlattılar. Ve bu krediler 12 ay ödemesiz 15 yıla eşit şekilde taksitlendirme şeklinde yapılacak. Bu durumda iki gündür bir yoğunluk yaşandı. Bizlere ulaşanlar arayanlar çoğaldı bu durumun etkisini önümüzdeki haftalarda daha iyi göreceğimizi düşünüyorum” dedi.
EN AZ YÜZDE 10 PEŞİNAT LAZIM
Kredinin bölgeden maksimum 500 bin TL ile sınırlandırıldığını söyleyen Özsoy, “Bu krediler İzmir Ankara ve İstanbul için 750.000 TL maksimal kullandırılabiliyor. Bizim bölgemiz için maksimal 500.000 TL ile sınırlandırıldı. En az %10 ile peşinat bulundurmamız gerekiyor” dedi.