Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı ile ilgili son dakika açıklamaları araştırılıyor. Daha önce koronavirüs önlemleri kapsamında yılın ilk bayramında yasak uygulanmıştı. Bu bayramda da aynı şekilde kısıtlama olup olmayacağı merak konusu haline geldi. Temmuz
ayının sonunda başlayacak olan Kurban Bayramı ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bakan Koca kendisine sorulan bir soruya,
‘Önümüzdeki haftalardaki vakaların seyri, salgının seyri bu anlamda belirleyici olacak.’ dedi. İşte detaylar..

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu yılın ikinci bayramı temmuz ayının sonunda başlayacak. Ramazan Bayramı’nda evlerinde kalan vatandaşlar bu bayramda da aynı şekilde bir uygulamanın olup olmayacağını merak ediyorlar. Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı var mı sorusu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bakan Koca konu ile ilgili sorulan soruya, ‘Önümüzdeki haftalardaki vakaların seyri, salgının seyri bu anlamda belirleyici olacak.’ dedi. İşte açıklamanın tamamı..

KURBAN BAYRAMI’NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

24 Haziran’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Bakan Koca, “Kurban Bayramı’na ilişkin bir öngörünüz var mı?” sorusuna cevap verirken de bu konuya ilişkin bir rehberin yayınlandığını anımsattı. Bilim Kurulu’nda Kurban Bayramı’nda kısıtlılık olmasıyla ilgili herhangi bir konunun gündeme gelmediğini bildiren Koca, şunları kaydetti:

“Zannediyorum 1 aydan fazla bir zaman dilimi var. Önümüzdeki haftalardaki vakaların seyri, salgının seyri bu anlamda belirleyici olacak. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmediği için net bir şey söylemem doğru olmaz. Kurban Bayramı’nda kısıtlılık olabileceğini şimdiden söylemem zor ama kısıtlılığın Ramazan Bayramı’ndaki gibi olmayacağı kanaatindeyim. Bilim Kurulu’nun gündemine gelir. Kararı verecek olan Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki iradesi.”

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kurban Bayramı tarihi bu yıl 31 Temmuz’da başlayacak. Bayramın arefe günü ise 30 Temmuz Perşembe günü olacak.
Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma
Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi
Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar
Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi