Bizim gibi demokrasi kültürünün yeteri kadar oluşmadığı toplumlarda bizi yönetenler özellikle kamu yönetimi konusunda önemli kararlar alacakları zaman genelde halka yeteri kadar bilgi vermezler.
Bu durum dün de öyleydi, bugün de böyle olduğunu görmekteyiz.
Örneğin; Devlet örgütünün yeniden düzenlenmesi için alınacak kararlar , TBMM’ de görüşülerek alınılacağı yerde, konuların Kanun Hükmünde kararnamelerle alınmasını bunlara örnek olarak  gösterebiliriz.
Başka bir deyişle bizi yönetenler “Bize Anayasal olarak bu hak tanınmış, bizde bu hakkı kullanırız” derler.
Anımsayın, geçen yıl AKP Hükümeti Meclisden aldıkları altı aylık yetkiye istinaden  devlet örgütünün yeniden düzenlenmesi için 35-36 kanun hükmünde kararnameler çıkardılar.
Toplum bu durumdan yeteri kadar bilgi sahibi olamadı.
Daha doğrusu yönetenler , yönetilenler karşısında şeffaf bir yapıya bürünemedi.
Bunları neden dile getiriyoruz?
Medyadan öğrendiğimiz kadarıyla 13 ilin daha Büyükşehir Belediyesi olacağını bununla birlikte daha önce ilgili belediyelerce yapılan hizmetlerin bundan böyle Büyükşehir Belediyelerince yapılacağını, bunun yanında oralarda bulunan beldelerin de mahallelere dönüştürüleceğini öğrendik.
Öncelikle şunu ifade etmek gerekirse, ortada 2004 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu var.
Herhalde bizi yönetenler bu kanunun bazı maddelerini kendi görüşleri ışığı altında değiştirecekler.
Ancak bu yasanın bazı maddelerini yukarda açıklanan şekilde değiştirmeye kalkmadan önce  o yöredeki halkla , sivil toplum örgütleriyle konuşsalar daha akılcı olmaz mı?
Örneğin; Mahmutlar gibi onlarca beldenin mahalleye dönüştürülmesi konusunda halka ve sivil toplum ötgürlerine danışılmadan mı bu kararı alacaklar?
İşte 1 Haziran 2012 tarihinde Alanya da yapılan miting bu gibi konuları dile getirdi.
Mitinge AKP dışındaki siyasi partilerin yetkilileri ile sivil toplum örgütleri ve halkta katıldı.
Ama Alanya’dan seçilen AKP’e milletvekili Sn Mevlüt Çavuşoğlu ile Alanya Belediye  Başkanı Sn Hasan Sipahioğlu bu mitingde yoktu.
Bizim de katıldığımız bu miting hakkındaki ayrıntılı bilgi gazetemiz köşe yazarı Sn Mehmet Uğuz tarafından geçen haftaki Mahmutlar Post Gazetesin de yayımlanan makalesin de açıklanmıştı.
Bu makaleyi tüm Mahmutlar halkının okumalarını öneririz.
Üzerinde durmak istediğimiz esas konuya gelince, Antalya ve civarında ki ilçe ve beldeler turizm sektörünün can damarıdır.
Bilindiği üzere çağdaş yönetimin temelide yerel yönetim belediyelerinin güçlü olmasına bağlıdır.
Özellikle turizm yörelerinde örneğin; Mahmutlar beldesinin ilçe olmasını beklerken bu ve buna benzer beldelerin de mahalle şekline dönüştürülürse ,bu durum tüm yönleriyle turizimide çok olumsuz yönde etkiler.
Önerimiz, Büyükşehir Belediye Yasasının  bu konularla ilgili maddelerini değiştirmeden önce bu yöredeki toplum ve sivil toplum örgütleriyle görüşülmesinde yarar görmekteyiz.

Önceki İçerikYURDUMA MİLLİ PROJE ÜRETİMİ YASAK…!
Sonraki İçerikAMPUL TEORİSİ