Alanya’nın en büyük Mahallesi Mahmutlar İlçe olmak için tüm kriterlerini bünyesinde bulunduruyor. Mahmutlar’ın İlçe olması siyasi iradenin iki dudağının arasında kaldı.

Artık Mahmutlar’a Mahalle gömleği çok dar geliyor. Türkiyedeki onlarca İlden nüfus olarak ve ekonomik gelir olarak büyük olan Mahmutlar Türkiyedeki 956 İlçenin 576’sının nüfusundan daha yüksek. Türkiye’deki İlçe olacak yerlerin ilk sırasında yer alacak olan Mahmutlar’ın halkı siyasilerin yapacağı açıklamaya bakmaya başladı.
ALANYA’NIN EN BÜYÜK MAHALLESİ
Alanya’nın en kalabalık mahalleleri sırasıyla Mahmutlar, Oba, Cikcilli, Güller Pınarı, Konaklı Saray, Avsallar, Hacet, Kadıpaşa, Kestel, Kızlarpınarı ve Şekerhane’dir.
 ALANYANIN EN AZ NÜFUSA SAHİP MAHALLELERİOrhan, Bayır, Paşaköy, Gümüşgöze, Kuzyaka, Başköy, Bayırkozağaç, Bucak, Öteköy, Hasıriçi, Karapınar ve Taşbaşı mahalleleri  200 kişiden az nüfusu en az olan mahallelerdir. Yalçı ve Yasirali Mahalleleri nüfusun 100 kişiden az olduğu mahallelerdir. Yasirali Mahallesi’nin nüfusu 99, Yalçı Mahallesi’nin nüfusu 95 dir.