Mahmutlar’da parsellenen sahil kesimi ve sorunları adlı makalemin yayınlandığı 28 Ekim 2008 tarihli Mahmutlar Post Gazetesi’nde bundan 11 sene önce sahilde oluşan bu sorunları dile getirmiştim.

Bu sorunların başında bazı otellerin, büfelerin ve sitelerin kumsalı parsellediklerini belirterek kendi müşterileri dışında kimseyi kumsala yaklaştırmadıklarını, kumsalı da yükselterek sanki kendi arazileri gibi kullandıklarını açıklamıştı.

Sahilde oluşan bu gibi sorunların çözüme kavuşturulması için de yetkili makamların devreye girmesini dile getirmiştim.

Aradan geçen 11 sene içinde Akdeniz sahillerinin incisi olarak gördüğümüz Mahmutlar sahilleri daha da kötüleşerek perişan bir hale getirildi.

Özellikle kıyı kanuna aykırı bir şekilde kıyılardaki deniz taşlarının kırılarak bu taşları da kumsala taşıyarak sahil kumlarını da en az 2-3 metre yükselterek oralara da şezlonglar yerleştirilerek sanki kendi mülkleri gibi kullandıkları görülmektedir.

Örneğin; Alanya’dan Mahmutlar’a girişte ilk alt geçitin hemen sahil çıkışındaki kum-salın iki tarafında oluşan 2-3 metre yükseklikteki kum tepelerini buna örnek olarak gösterebiliriz.

Bu arada deniz kıyılarındaki ekolojik dengeyi sağlayan deniz taşlarının denize rahat girmek için! Bazı kişilerce kırılmasını da anlamakta zorluk çekmekteyiz.

Kıyılarda oluşan bu gibi sorunların çözümünün Alanya Belediyesine ait olduğunu iki ay önce de Mahmutlar Post’ta dile getirmiştim.

Ama bu sorunlar gün geçtikçe daha da kötüleşmekte ve denize girmek içinde kumsala gelen yerli ve yabancı kişiler ileride denize girecek yer bile bulamayacaklardır.

Burada önemli olan Alanya Belediyesi’nin bir an önce devreye girerek perişan bir hale getirilen bu kumsalın yeniden düzenleyerek tüm vatandaşların kullanımına açmaları gerekmektedir.

Unutmayalım ki turistik bir kentin yaşam biçimi o kentin bir yönde kumsaldaki yaşam biçimine bağlıdır.

Dikkat edilirse, defalarca sahilde oluşan bu gibi sorunların Alanya Belediyesi’nce çözüme kavuşturulmasını talep etmemize karşı bu güne kadar bu konu üzerinde bir netice alınmamıştır.