Geçtiğimiz günlerde Mahmutlar Belediyesinde birlikte çalıştığımız siyaseten tatlı tatlı tartıştığımız bir kardeşim aradı.

Ve özetle “Sudi bey, Mahmutlar’ın bu gidişatı ne olacak, gazetede okudum hastane alanı olarak ayrılan yeri Alanya Belediyesi borç karşılığı SGK’ya devredecekmiş, almadığımız hizmetin borcunu bizim arazilerimizi satarak mı ödüyorlar?” diye sordu.

Yine devamla “Siz gazetecisiniz neden yazmıyorsunuz, neden bunları dile getirip Mahmutlar’ın hakkını korumuyorsunuz” diyerek bombardımana devam etti.

Bana siteminde haklıydı ama benden önce bu soruları sorması gereken seçilmiş, temsil hakkını geçmişte ya da bugün elinde bulunduran insanlara atıfta bulunarak, “Mahmutlar’ı temsilen 3 meclis üyesi var, asıl bu konunun takipçisi olması gereken onlar ve muhtardır” dedim. Mahmutlar, Alanya’nın en büyük mahallesidir, diğer yerleşkelerin aksine kendi dinamikleri ile gelişen “Gölge etme başka ihsan istemem senden” diye yoluna devam eden bir belde ve ilçe adayıdır. “Belde” diyorum çünkü hukuksuz ve mesnetsiz bir şekilde belediyemiz kapatılmıştır. İnancım odur ki önünde sonunda Mahmutlar ilçe olacaktır.

Tam da bu noktada ilçe olan bir Mahmutlar’ın “Devlet Hastanesi’ yapılacak bir alanı ve Üniversite yapılacak başka bir alanı” bu öngörüde bulunan geçmiş belediye yönetimleri tarafından imar planında işaretlenmiş.

Bugün ise bu alanların küçültüldüğünü, sağlık alanının ise borç karşılığı SGK’ya devredileceğini öğreniyoruz.

Mahmutlar’ın isyanı tam da bu noktada başlıyor, neden?

Elbettte belediyelerin borcu olabilir elbette bu borçları bir takım mülklerini satarak ödeyebilir. Buraya kadar bir sorun yok ancak; sağlık, ibadet ve eğitim alanları ile yeşil alanlar bunların dışında tutulmalıdır.

Zira bu alanlar belediyelerin değil halkın malıdır.

Söz konusu alanların küçültülmesi veya elden çıkarılması ile Mahmutlar’ın hiçbir kaybı söz konusu değil” diyerek bu karara onay veren üyeler kamuoyuna çıkıp gerekçelerini açıklamalıdır.

Ben de buradan saygıdeğer meclis üyelerine soruyorum;

1-Bu alanı SGK aldığında sağlık tesisi yapacak mı, bir söz aldınız mı?

2-Bu alanı SGK parayı bastırana satacak mı ve sonrasında bu alanda imar değişikliği yapılacak mı?

Bu sorular burada kalsın ama ben yine başa dönüp, belediyelerin kendi taşınmazlarını istediği gibi değerlendirme hakkı bulunduğu fikrinden hareketle, bizim sağlık alanımız yerinde kalsın, eğer mutlaka bir mülkü borç takasında değerlendirecekseniz Kargıcak’ta yapımı yarım kalan belediye hizmet binasını verin, belediyeye ait bir mülk olduğu için kimse itiraz etmez.

Yine aynı parsellerle ilgili olarak geçmiş dönemde CHP’den meclis üyeliği ve başkan yardımcılığı yapan Sayın Mustafa Şimşek’in dava açtığını biliyorum.

Peki, soruyorum “Bu davayı açmak ve olası bir hak kaybının takipçisi olmak, resmi hiçbir sıfatı olmayan Mustafa Şimşek’e mi düşerdi, yoksa seçilmişlere mi?

Bildiğim tek şey şudur, Mahmutlar halkı tüm siyasi tercihlerini bir tarafa bırakıp birlik olmalıdır ve yeri geldiğinde kendisini temsil etme hakkı verdiği kişileri bile sorgulamalıdır. Önümüzdeki yıllarda Mahmutlar’ın ilçe olması için kapılar açmak bizlerin elinde ama eğer bu şekilde devam edersek bu treni de kaçıracağız…