Devlet Su İşleri (DSİ) ine ait Mahmutlar ve Kargıcak tarım sulama hattı S.O.S veriyor. Su hızı ve basıncı kalitesiz kullanılan su borusuna dayanamıyor. Bu güne kadar üçü çok büyük 12 defa çeşitli yerlerinden patlayan borular tehlike saçmaya devam ediyor.
Mahmutlar’da tehlike her an gelebilir çünkü zemin buna müsait. DSİ’ye ait sulama suyu borusu çok ince olduğu için gelen sulama suyu basıncı su hattı borularını patlatıyor. Basınç nedeniyle patlayan borudan fışkıran sulama suyu Mahmutlar Yanıklar Mevkii’ndeki araç yolu ortasından geçtiği için patlama anında oradan geçen yaya veya aracı hedef alabilir ve ölümlü sonuçlara yol açabilir.
DEPREM GİBİ PATLIYOR
Mahmutlar Yanıklar Mevkii’ndeki yol üzerinde ikinci defa patlayan boru adeta yolu deprem yerine döndürdü. Kilometrelerce yükseğe fışkıran sular çevre halkını korkuttu. Evlerin içerisine dolan sular çeşitli maddi hasara yol açtı. Bölge halkı endişe etmeye devam ediyor. Bölge halkı “Mahmutlar Yanıklar bölge halkı olarak DSİ’nin yaptığı kalitesiz su hattından çok mağdur durumdayız ve korku içinde yaşıyoruz. On iki defa patlayan sulama suyu hattı çeşitli zararlara neden oldu. Allah’tan bu patlama nedeniyle yaralamalı veya can kaybı olmadı. Maddi hasar ile atlattığımıza şükür ediyoruz. Bu su borusu hattı patlamaya devam edecek ve biz korku içinde bu patlamayı bekleyeceğiz. DSİ den bir an önce bu su borusu hattının değiştirilmesini bekliyoruz” dediler.
BİR EVİ SU BASTI
Mahmutlar Mahallesi, Namık Kemal Caddesi Üzerindeki yolda sulama suyu hattı patlaması nedeniyle bir evi su bastığı öğrenildi.. Su hattının doğru düzgün yapılmadığı, kontrol eden kimsenin olmadığı iddia edilirken, patlamada vatandaşların evlerini su bastığı belirtildi. DSİ tarafından 4 kez tamir edilen yerde yaşanan ve nedeni bilinmeyen patlamada vatandaşlar, bu yolun çok işlek olduğunu ve yukarıdaki yerleşim yerlerine ulaşımın durdurduğunu söyledi. Mağdur olduklarını söyleyen mahalle halkı, yetkililerin bir an evvel çözüm bulmasını istedi.