5393 Sayılı Belediler kanunu kapsamında kurulması gereken “Kent Konseyi Mahalle Meclisleri” çalışmasında Alanya’da ilk adım Mahmutlar’da atıldı.
Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan Mahmutlara Kent Meclisi kurmak için ilk toplantısını gerçekleştirdi. Mahalle meclislerinin çalışma şekli, amacı, görevi, sorumluluğu ve yapısı konusunda katılımcıları bilgilendiren Başkan Nurhan Özcan kent konseylerinin asıl amacının vatandaşların kent yönetimine katılımının sağlanması olduğunu söyledi. Yaklaşık 82 Avrupa ülkesinden 11 bin yerleşik yabancının yaşadığı Alanya’nın en büyük mahallesi Mahmutlarda yapılan toplantıya Yeni Alanyalılar da ilgi gösterdi. 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü yapılacak mahalle meclisi seçimlerine katılmak istediklerini ifade eden yerleşik yabancılar mecliste görev alarak Mahmutlar’ın sorunlarına çözüm üretmek istediklerini dile getirdi.
12 AĞUSTOS’TA SEÇİM VAR
Alanya Kent Konseyi bünyesinde kurulacak ilk mahalle meclisi olan Mahmutlar mahalle meclisi seçimi 12 Ağustos 2020 tarihinde Mahmutlar Düğün Salonu’nda yapılacak. Seçimlerde mahallede oturan herkes üye olarak oy kullanabilecek.
ÖZCAN: “AMACIMIZ ÇÖZÜM ÜRETMEK”
Toplantıyla ilgili değerlendirme yapan Alanya Kent Konseyi Başkanı Nuran Özcan çalışmaların önümüzdeki günlerde diğer mahallelerde de devam edeceğini söyledi. Özcan “ Alanya Kent Konseyi bünyesinde oluşturacağımız mahalle meclisleri konusunda ilk çalışmayı Alanya’nın en büyük mahallesi Mahmutlar’da yaptık. Bundan sonra çalışmalarımız doğu, batı ve merkez mahallelerde devam edecek. Bu meclislerin oluşması için yasal bir prosedür var 30 kişilik çekirdek kadro ile ilk bilgilendirme toplantımızı yaptık, Bunlar sivil toplumun mahalleye sahip çıkma ve sorunlara çözüm üretme amacıyla yapılıyor. Türkiye’nin farklı kentlerinde bu oluşum var bizlerde hayata geçirdik. Mahmutlar’da yaptığımız toplantıya farklı milletten insanların katılması bizi mutlu etti” dedi.