Rusya’ya bağlı Sakha Cumhuriyeti Milleti’nin milli sembolü olan ‘Serge’ yapıtı, Mahmutlar ‘da bulunan Azura Park Yakutlar Sitesi sakinleri ve Cebeci Grup katkılarıyla Azura Park Sitesi’ne konuldu.
PROJE ustası Alexander Pavlov, projenin fikir babası PetrAndreev ve projenin Alanya’daki organizatörü Cebeci Grup tarafından desteklenen Serge sembolünün açılışına çok sayıda davetli katıldı. Andreev “Türkiye ve Rusya’yı temsil eden Recep Tayyip Erdoğan ve Vlademir Putin’in dostluğunu pekiştirmek adına Serge’yi buraya koyduk. Türkiye’de çok sıcak karşılandık. Bize evimizdeymişiz hissi yaşattıkları için Cebeci Grup yetkililerine de çok teşekkür ediyorum” dedi.
GÜNAHLARDAN ARINMA ANITI
Sakha Cumhuriyeti’nin büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu Şaman inancına yönelik günahlardan arınma biçimi ise davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Proje ustası Alexander Pavlov, davetlilere Azura sembolü hakkında bilgiler verdi. Ardından geleneksel tören, Şaman inancında önemli bir yeri olan kımız ikramıyla devam etti. Serge sembolüne altın çivilerin çakılmasının ardından Şaman ağıtı davetliler tarafından hep bir ağızdan söylendi.