Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazetede yayımlanan Gökçebelen mevkii ‘Turizm alanı’ ilan edildi. Ormana ait olan alan dönemin Belediye Başkanı Alaattin Çakır tarafından Orman’dan tahsis edilerek Mahmutlar’a mesire alanı olarak kazandırılan bölge, Mahmutlar halkı piknik ve dinlenti alanı olarak kullanmaya devam ediyor.
Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
“GÖKÇEBELEN TURİZM MERKEZİ OLDU”
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 30 turizm merkezi ile 5 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 1 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.Buna göre, “Mahmutlar Gökçebelen Turizm Merkezi olarak tescillendi ve resmi gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlandı.
ÇAKIR’IN HİZMETİ
Mahmutlar Post Gazetesi olarak hatırlatmak isteriz ki; Gökçebelen Turizm Merkezi Mahmutlar’ın bakir kalmış çam ağaçları ile donanımlı bir alan kazandıran 2004-2009 yılları arasında başarılı bir belediye yönetimi gösteren Alaattin Çakır’ın Mahmutlar’a hatırasıdır. Aslen Ormana ait olan Gökçebelen Mesire alanı olarak tahsis ettiren Çakır, bu bölgenin kalkınmasına katkı yapan ve Mesire alanını halka açarak vatandaşların rahat bir nefes almasına sebep olmuştur. Mahmutlar’a önemli yatırımları getiren ve Mahmutlar’a Çakır döneminde ‘Akdeniz’in Parlayan Yıldızı’ denmesinin en önemli nedeni dönemin Belediye Başkanı Alaattin Çakır’dır. Çakır bu mesire yerini o dönemde tahsis etmemiş olsaydı bu gün sadece bir orman arazisi olarak belki de birileri tarafından talan edilecekti. Çakır döneminden sonra Mahmutlar adeta hizmet fakiri olmuş, Büyükşehir yasası sonrası Belediye kapanmış Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi tarafından önemli hiç bir yatırım yapılmamıştır.