Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Mahmutlar Nüfusu 43.670, Kestel Nüfusu 11.946, Kargıcak Nüfusu ise 3.862 oldu.
TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi resmi sonuçlarına göre Mahmutlar’ın nüfusu 43.670 oldu. Türkiye’deki 973 ilçesinden 575 daha fazla nüfusa sahip Mahmutlar, ilçe olması için tüm kriterleri yerine getirmiş durumda. İlçe olma nüfusu 20 bin olmasına rağmen ve Büyükşehir yasası tüzüğünde 20 bin nüfusu olan kapanan beldeler ilçe olabilir maddesi de yer alıyor.
İLHAN:“İLÇE OLMAYI BEKLİYORUZ”
Mahmutlar Koruma ve Yaşatma Derneği MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan,“Son nüfus sonuçlarına göre ilçeliğimiz engellendi fakat mücadelemiz sürecek” dedi. İlhan,“Büyükşehir yasası maddesi ile ilçe olmamız gerekiyordu. İlgili yasanın maddesine göre 20 bin nüfusu bulunan kapanan belde belediyeleri ilçe olabilir maddesi olmasına rağmen maalesef ilçeliğimiz engellenmişti. Gerçeği söyleyecek olursak siyasete kurban gittik. Mesela aynı yasa ile Hatay ilinin Arsus beldesi hemde nüfusu 20 bin olmamasına rağmen etraftan bağlanan köyler ile birlikte İlçe yapıldı” dedi.
İLHAN: “HALKIMIZ HER ZAMAN DİLE GETİRMELİ”
MAHKOD Başkanı Gazeteci Mesut İlhan,“Halkımız her platformda ve her ortamda Mahmutların ilçe olmasını dile getirmeli” dedi. “Birlik beraberlik içerisinde Mahmutların ilçeliğini her yerde dile getirmeliyiz ve istemeliyiz, ağlamayan bebeğe meme vermezler” diyen İlhan,“Mahmutlar Türkiye’deki 973 ilçe var ve bu ilçelerin 575’inden daha fazla nüfusa sahibiz. Bu nüfusun içerisinde Mahmutlar’da yerleşik yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlarımızın sayısı bulunmuyor. Dünyanın her yerinden Mahmutlar’da yaşayan on binin üzerinde yabancı var, biz aslında uluslar arası metropol bir ilçe olabiliriz ama önce istemek gerek” açıklaması yaptı.
İLHAN:“İLÇELİĞİMİZ ENGELLENDİ”
İlhan,“Türkiye’deki il ve ilçelik bekleyen yerlerde çeşitli çalışmaların olduğunu basından okuyup öğreniyoruz. Mahmutlar’da dönemin CHP’li Belediye Başkanı Av. Murat Can döneminde ‘Mahmutlar İlçe Yaptırma Platformu’ kurulmuş ve bu platform CHP ve MHP’nin genel merkezlerine giderek meclise kanun teklifi verdirmişlerdi. O dönemki platform yönetimi AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Menderes Türel ile de görüşmüş AKP’den olumlu yanıt alamamış fakat Türel,‘İlçe olmak için tüm kriteriniz tutuyor bunda hiç bir şüphe yok!. Ama bunu benden istemeyin’ demişti. Bu sözlerden ilçeliğimizin birileri tarafından engellendiğini ima etmişti. Hangi siyasi tarafından İlçeliğimizin engellendiğini Mahmutlar’daki siyasetçilerimiz iyi biliyor” dedi.
İLHAN:“PLATFORM YENİDEN KURULMALI”
‘Mahmutlar’ın önder insanları bir araya gelerek İlçe yaptırma platformu yeniden kurulmalıdır’ diyen MAHKOD Başkanı İlhan,“Mahmutlar’daki mahsus talihi maalesef kırmakta zorlanıyoruz. ‘Sen şu partilisin, ben bu partiliyim’ diyerek Mahmutlar’ımıza ihanet ediyoruz. Birlik beraberlik içerisinde hareket edemiyoruz ve bunun bedelini Mahmutlar’ı mahalle yaptırmakla ödedik. İlçe platformu illaki bu günlerde kurulmalı ve Mahmutlar halkı bu platforma hiç bir neden göstermeksizin destek vermelidir.Platformun yeniden kurulması için siyasileri ve toplumumuzu birlik ve beraberlik olmaya davet ediyorum”diyerek sözlerine son verdi.
ESKİDEN BELDE OLAN MAHALLELERDEKİ NÜFUS
Emişbeleni: 1.445, Konaklı: 16.849, Okurcalar: 4.617, Oba: 23.518, Mahmutlar: 43.670, Payallar: 8.291, İncekum: 3.150, Avsallar: 13.047, Cikcilli: 19.618, Çıplaklı: 7.517, Tosmur: 10.397, Türkler: 4.374, Demirtaş: 3.022, Güzelbağ: 826, Kargıcak: 3.862,
Kestel: 11.946.