CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, turizm sezonunun açılmasıyla Antalya’da koronavirüs vaka sayılarının 3.5 ayda 5 katına çıktığını belirterek izole hastalara bakılmadığını iddia
CHP Milletvekili Aydın Özer, yılbaşından 10 Eylül’e kadar 1 milyon 883 bin 903 yabancı turistin geldiği Antalya’da 31 Mayıs’ta 100 vaka görülürken, 15 Eylül’de vaka tespitinin 480’i bulduğunu söyledi. Özer, “Evinde izole durumdaki hastalar takiplerinin yapılmamasından, ilaç gönderilmemesinden, telefonların açılmamasından şikâyetçi ama Bakanlıktan ses yok” dedi.

VERİLER GİZLENİYOR MU?
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya’daki  koronavirüs mücadelesinin pek çok soru işareti taşıdığını, Sağlık Bakanlığı ve Valilik tarafından verilerin büyük bir titizlikle gizlendiğini iddia ederek, “Şehrin temiz olduğu algısına harcadıkları enerjiyi ortak mücadele için harcasalardı, bugün ne turiste yan gözle bakılırdı ne turizm  sermayedarlarına” dedi.

‘3.5 AYDA 5 KAT ARTIŞ’
Vali tarafından 31 Mayıs’ta nüfus başına düşen vaka sayısına göre Antalya’nın 81’inci il olduğunun açıklandığını hatırlatan CHP’li Özer şöyle devam etti:
“Mayısta günlük görülen vaka sayısı 100 civarındaydı. 1 Haziran’da kısıtlamalar kalktı, turistler gelmeye başladı. Çeşitli kurumlardan aldığımız bilgilere göre, eylül başı günlük ortalama vaka sayısı 350 iken bu sayı 15 Eylül’de 480’i buldu. Yani artık günlük ortalama 500 vaka tespiti yapılmaya başlanmış durumda. Yani 3,5 ayda vaka sayısında 5 kat artış var!”

ŞOK İDDİA: İZOLE OLANLARA BAKILMIYOR
Antalya ili genelinde Covid-19 testi pozitif çıkan ve hastanede tedaviyi gerektirmediği için evlerine gönderilen hastalardan çok sayıda şikâyet aldığını belirten CHP’li Özer, “Durumu hafif ve orta seyirde olduğu için evlerine gönderilenler izolasyon süresince kontrol edilmediklerini, kendilerine ilaç gönderilmediğini ve acil durumlar için verilen telefon numarasına ulaşamadıklarını söylüyorlar. Belli ki durumu daha ağır hastalarla ilgileniliyor ve evdeki hastalara vakit ayrılamıyor” diye konuştu.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI HASTALARA YETİŞEMİYOR’
Özer şu ifadelerde bulundu: “Antalya şehir merkezinde yaklaşık 300 hekimi var. Her birinin ortalama hasta sayısı 15 ise filyasyonda en iyi ihtimalle 4 bin 500 hastanın takibi yapılıyor demektir. Hastaların iddiaları göz önünde bulundurulduğunda anlıyoruz ki, hekimler ve sağlık çalışanları hastalara yetişemiyor ama bu durumun muhatabı onlar değil.