Hemen hemen bir çok insanın yaşadığı bir durum olsa da, bazı insanlar bu durumun farkında olmayabilir. Bazılarında ise, korku yoğun olduğu için farkında olmadan dışarıya yansıtabilir.
Panik atak, durup dururken ortada hiç bir neden yokken olabildiği gibi, bazen de dışarıdan bir tetikleyen olabilir.
Birden eli ayağı boşalır, nefes alamaz, kalbi çıkacak gibi çarpar, diğer taraftan baş döner, vücut ter içinde kalır, hızlı hızlı nefes almaya çalışır. Bu hızlı nefes alış, beyne ve vücuda fazla oksijenin gitmesiyle, baş dönmesine ve el kol uyuşmasına sebep olur. Adeta ölüm korkusuyla yüzleşir insan ama ölmeye henüz hazır değildir.
Her seferinde acil doktora gitse de, yapılan tetkiklerde sonuç temiz çıkar.
“Nasıl olur, ben nefes alamadım, kalbim çarptı, ter boşaldı, midem bulandı, başım döndü, ayaklarım yerden kesildi.” diye düşünülse de, yapılan tahliller ve tetkikler temiz çıkar.
İşte bu durum panik atak belirtisi olabilir.
Bazen bu kişiler dışarı yalnız çıkamaz, evde yalnız kalamaz, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri gibi kalabalık mekânlarda duramaz. Bazı kişiler yıllarca iş yaşamından ve normal hayattan kopabilir, tatile gidemez, bulunduğu yerden çıkamaz, uçağa binemez, işine gidemez.
Panik atak geçirmiş bir kişi, daha sonra ne zaman panik atak olacağım bilinçaltı ile bekler durur. Hazır ve tetiktedir.
Panik atak, çoğu zaman insanın yaşam kalitesini düşürse de, son yıllarda çözümü kolaylaştı.
Çoğu insan haklı olarak ilaç kullanmak istemediğini, ilaca bağımlı olmak istemediğini söylese de, bazı ilerlemiş panik atak durumlarında kullanılmalıdır.
Artık ilaçlar çok gelişti, kişiyi uyuşturmuyor, donuklaştırmıyor ve yan etkileri bakımından çok rahat ilaçları psikiyatri önerebiliyor.
Panik atak durumu aileden gelebilir. Ya da kişi her hangi bir zamanda korktuğu bir durum yaşamış olabilir. Çok yakın sevdiği birini kaybetmiş olabilir ya da hayatında ağır sorumluluklar almış olabilir.
Çünkü fazla sorumlukta insan üzerinde baskı yapar. Baskı da insanı boğar ve daraltır.
Ayrıca panik atak zihinsel bir durumdur. Daha önce defalarca yaşandığı için farkındalık bu anlamda çok işe yarar. Yani bugüne kadar bu durumu kaç kez yaşadığın ve sonucun ne olduğuna dair bir iç gözlem yapılabilir.
Evet farkındalık bu anlamda en güzel çözüm. Ara ara sürekli tekrar eden panik atağın farkında olmak ve bu süreçte derin ve sakin nefes almak ve nefese odaklanmak iyi gelir.
EFT (Duygusal masaj tekniği) de iyi gelir. Yani parmak uçlarıyla timüs bezine, göğüs kafesine hafif hafif vurmak o yoğun duyguyu dağıtır.
Panik atak ayrıca bir korku hali olduğu için, İnsanın korkusuyla yüzleşmesi kendine vereceği en güzel çözümdür.
Kişi atağın geldiğini hissettiği anda kendi için önemli birini arayabilir, önemli bir olayı düşünebilir. Çünkü dikkat nereye verilirse, yoğunluk oraya olur.
Atak durumlarında, insan önce kendini anlamayı, önce kendine şefkatle davranmayı ve kendini her haliyle kabul etmeyi öğrenmeli.
Çünkü hemen hemen hepimizin o şefkate, o anlayışa ve o kabule ihtiyacı var..
Zaten tamamlanmışlık duygusu insan kendini her haliyle kabul etmeyi öğrenmesiyle olur..
Bilinmelidir ki, beyin gücü ve kalp inancı her şeyin ötesinde, sizi iyileştirip güzelleştiren muazzam bir güçtür.. Sadece tanışın..