Alanya’ya görevli gelen Hollandalı papaz Mahmutlar Belediyesi’nin mezar parası adı altında aldığı 7500 TL +2500 TL defin masrafı parasını çok bularak, ayrımcılık hoş değil. Alanya ve Mahmutlar’a yerleşmiş kişiler artık o yerin sahipleridir. Orada yaşayan kim olursa olsun aynı haklara sahip olmalıdır. ‘Sen yerlisin’ diyerek ayrı ‘Sen yabancısın’ diyerek ayrı davranış sergilenirse ayrımcılık olur, ayrımcılık hoş bir şey değildir” dedi.
İngilizce yazılımlı Mahmutlar News Gazetesi’ne demeç veren Hollandalı papaz Hans Van De Wal Mahmutlar Post Gazetesi sahibi Mesut İlhan’la söyleşi gerçekleştirdi. Hans Van de Wal, Mahmutlar’da yaşayan yabancılar hakkında İlhan’dan bilgiler aldı.
Mahmutlar’da binlerce yerleşik yaşayan Avrupalı olduğunu öğrenince hayretler içinde kalan papaz Hans Van de Wal, “Hıristiyanlar nasıl ibadet yapıyor’ diye sordu. Mezar parasından, kiliseye kadar bilgi edinen Papaz Hans Van de Wal Mahmutlar Post Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.
Papaz Hans Van de Wal, “İnsanlar arasında ayrımcılık yapmak hiçbir dinde iyi sayılmaz. Bir ülkeye dışardan yerleşerek yaşamaya başlayan bir kişi artık oranın vatandaşıdır. Buradaki yaşamlarında ve ölümlerinde ayrım yapmak ayrı fiyatlar önermek veya almak her dinde haramdır. Kandırmaya girer. Böyle bir ayrımcılığa tepki veriyorum. Mahmutlar’da mezar yeri 7500 TL masraflar 2500 TL, Alanya’da sadece masraflar alınıyor. Manavgat’ta ise her şey ücretsiz. Burası Türkiye ise Türk vatandaşları hangi şartlarda yaşıyor veya ölüyorsa diğer yerleşen vatandaşlar da aynı şartlarda kapsama alınmalı. Eğer ‘yabancı’ diyerek ayrı tutarsan bu ayrımcılıktır. Ne Avrupa’da ne de dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ayrımcılık yoktur” dedi.
MAHMUTLAR GÜZEL BİR ŞEHİR
‘Alanya ve Mahmutlar’ı gezme şansına sahip oldum’ diyen Alanya Papazı Hans Van de Wal, “Buralar çok güzel yerler. Belli ki insanlar güzel yerleri tercih ederek yerleşiyorlar. Alanya ve Mahmutlar’a bir kilise inşa edilse burada yaşayan Hıristiyanlar ibadet etme şansına sahip olurlar. Bu da iki dinin hoşgörüsü adına örnek olur. Almanya’da veya diğer ülkelerde camiler var. Oralarda Müslümanlar dinlerini idrak ederek ibadet yapıyorlar. B,z her dine saygılıyız, hoşgörülüyüz” diyerek açıklamalarına son verdi.
j�r�X�9�e� Onlar yardımcı olacaklarını söylediler. Biz de kabul ettik.” dedi. Kermeste Türk ve Almanlar bol bol alışveriş yaptı.

Önceki İçerikKargıcaklı Zahide görme engelli
Sonraki İçerikBayram namazına hazır