Tekstil pazarı esnafına 500 TL tezgah başına dayatma yapan Mahmutlar Belediyesi yönetimi, ‘Pazar alanlarında kanalizasyon çalışması yapacağım’ diyerek haftalarca tekstil tezgahı açtırmadı. 10 Temmuz 2012 Salı günü Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Salı pazarı içerisinde yer alan tekstil pazarında bazı tezgah sahipleri tezgahlarını açtılar ama belediye zabıtaları tarafından tehdit altında tutuldular. Zabıta müdürü’nün, ‘sesinizi çıkarmayın, itirazda etmeyin. Koyduğumuz kurallara uymazsanız pazarın en arkasında tezgah açarsınız’ tehdidinde bulunduğu pazarcı esnafları tarafından beyan edildi. Yeni Mahalle Cumartesi pazarı içerisinde 4 gün boyunca sergilenen dans organizasyonunda tezgah açan 3-5 pazarcı esnafına ödül olarak pazarın en önünde tezgah açtırıldı. Bu arada Mahmutlar dışından gelen tekstil pazarcılarına tezgah açtırılmadığı öğrenildi. Bilindiği gibi Mahmutlar Belediyesi tarafından organize edilen 1. Dans Festivali sponsoru olarak tekstil pazarcısı seçilmişti.
Tekstil pazarcısı Belediye’nin bu dayatmasına karşı çıkmış, bu nedenle belediye ile ters düşerek Pazar yerlerine tezgah açtırılmamıştı. Mahmutlar Post Gazetesi olarak pazarcılar arasında yaptığımız araştırmada tekstil pazarcısının her birinden 500 TL istediği ortaya çıkmış ve kamuoyuna duyurmuştuk.
Mahmutlar Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Şimşek’in mecliste yaptığı açıklamada pazarcı tekstilinin tezgah açtırılmamasının nedeni olarak, ‘para vermediler, bizde tezgah açtırmadık’ demiş. Adeta ‘dayatma rüşveti’ belgelemişti. Pazaryerlerindeki işgaliye ücretinin meclis üyelerinin onayı olmadan alınması kanunsuzluk ve dolayısıyla rüşvet olduğu açıklanmıştı.
GEZEN: SU ABONESİ OLANLAR PAZARA TEZGAH AÇSIN
CHP’li Mahmutlar Belediye Meclis üyeleri ve meclis başkanı Mustafa Gezen “Mahmutlar’daki pazarlara tezgah açan esnafların Mahmutlar’da ikamet eden kişiler olsun’ dedi. Gezen, “Mahmutlar’da su abonesi olan ve bunu belgeleyen kişilere tezgah açılsın, esnaf burada para kazansın ve bu parayı yine Mahmutlar’da harcansın. bazı ilçelerde bu metot uygulanıyor” dedi
TEKSTİL ESNAFINDAN GEZEN’E DESTEK
Mahmutlar’daki tekstil esnafı CHP’li Meclis üyesi Mustafa Gezen’e destek açıklaması yaptılar. Esnaflar, “Meclis başkanı önemli bir konuya parmak basmış. Bizler Mahmutlar Belediyesi’ne tabela vergisi başta olmak üzere çeşitli vergiler ödüyoruz. Devlete vergi veriyoruz. Kira ödeyerek beldenin iç dinamiklerini çalıştırıyoruz. Elbette pazarcı esnafının tamamı Mahmutlar’da yaşayan vatandaşlardan oluşsa, bu gelirler beldede kalır ve beldenin refah seviyesi yükselir. Meclis üyesi Gezen’in teklifini olumlu bulup, sonuna kadar destekliyoruz” dediler.

Önceki İçerikGökbel yaylası bozkurtların yuvası oldu
Sonraki İçerikTalepleri ileteceğim