Mahmutlar’da bulunan 125 restorancı bir araya gelerek, dernekleşme kararı aldılar. Mahmutlar Cumhuriyet Mahallesi Mehmet Çakır Caddesi’nde bulunan Aphrodite’s Restoranda 2. toplantısını gerçekleştiren restorancılar dernekleşmek için Meltem Restoran işletmecisi Nurettin Göbüt’ü, geçici başkan seçtiler.
‘Restoranların sorunu için dernek olmaya karar verdik’ diyen Göbüt, Mahmutlar Post Gazetesine açılamalarda bulundu. Göbüt, “Mahmutlarda 125 adet faal durumda restoran bulunuyor. Restoranların birçok sorunu bulunuyor ve birliktelik olmadan bu sorunlar çözülmüyor.  Şu anda dernek çalışmalarında bayağı bir aşama kat ettik. Dernek kurmak için 7 arkadaş kurucu üye olarak tüzüğümüzü hazırladık ve Alanya Kaymakamlığı’na müracaat ettik. Alanya Kaymakamlığı dosyamızı Antalya Valiliği’ne göndererek bu süreç tamamlanacak ve resmi dernek olmak için ilk genel kurulu yapacağız” dedi.
Göbüt,  “Restoranların başta canlı müzik ile ilgili sorunları var. Tüm restoranlarda bir fiyat politikası düzenlenmesi yapacağız ve taban fiyat şartı koyacağız. Kalitesine ve servisine güvenen işletmeciler taban fiyatın üstünde ürünlerini satabilecekler. Bu taban fiyatlarını dernek denetleyicileri denetleyip, uymayanlar hakkında genel kurulda alınan kararlar neticesinde cezai işlem uygulanması yapılacak. Ayrıca sahil büfeleri restoran gibi işletiliyor, gün batımından sonra tüm sahil büfelerinin kapatılması için gerekli mercilerle görüşeceğiz” diye konuştu.
RESTORANCILAR ZOR DURUMDA
Mahmutlar’da bulunan restorancılara Mahmutlar Post Gazetesi olarak sorunları ile ilgili bir soru sorduk, bin ah işittik. Restoranlar, “Yılda 900 TL eğlence vergisi veriyoruz.  Ayda dört kez Mahmutlar Belediyesi canlı müzik için 110 TL Çevre ve Orman Bakanlığına desibel ölçümü için 750 TL. CD ve kasetten müzik yayını yaptığımız için telif ücreti ödemeye mahkum oluyoruz. Her yıl festival için tüm restoranlardan 700 TL para toplanıyor. Restorancı olarak, sorma ver ağacına dönmüş vaziyetteyiz, bir de bunun yanında müşteri varken zabıta arabası restoranın yanına gelerek işletmeciyi ayağına çağırıyor. Müşterinin karşısında zor durumda kalıyoruz, bu uygulamalara bir düzen getirilmesi için dernek olmaya karar verdik. İnşallah dernek olduğumuz zaman sorunlarımıza çare bulur, yetkililere sesimizi duyururuz” dediler.

Önceki İçerikBu da unutuldu!
Sonraki İçerikTop sonunda patladı