Rusya Türk Turizminin önemli destinasyonların başında geliyor. Özelikle Alanya adeta tam bir Rus pazarıdır. Sadece Oteller değil pazardaki esnafta Rus turistin ne zaman geleceğini merak ediyor.
Rus Turist her ne kadar da az para harcıyor densede Alanya turizminin olmazsa olmazlarından. Mahmutlar’da Rusların yüzlerce dairesi bulunmakla birlikte sadece oteller Rus turisti beklemiyor. Rus Turist başta emlakçılar ve inşaat sektörleri olmak üzere pazardaki esnafta Rus turisti dört gözle bekliyor.
SALGINLA ALAKALI RİSK ALMAK İSTEMİYORLAR
Rusya’dan Türkiye’ye olan talebin önüne geçilemeyeceğini belirten Turizm yöneticileri “ Rus turistin şu anda Türkiye’ye gelememesi sadece ekonomik değil. Kimse salgınla alakalı risk almak istemiyor. Türkiye özellikle Rusya’da da Almanya’da olduğu gibi son derece talep gören bir destinasyon. Geçtiğimiz yıldan itibaren Rusya bizim birinci pazarımız. Ne kadar iç turizmi hareketlendirmek adına çalışma yapılırsa yapılsın Türkiye’ye dönük talep sıfırlanmayacaktır. Ağustos ve eylül aylarından itibaren Rusya’dan bir tık da olsa turist hareketliliğinin başlayabileceğini düşünüyoruz. Dinamizmimizi koruyup önümüze bakmamız lazım. Bizim dışımızda gelişen konulara çok müdahale etme şansımız yok. Ama etkileme şansımız var. Bu da yaptıklarımız ve yapacaklarımızla olur” açıklamasında bulundular.
VİRÜS BİTER RUSLAR GELİR
Seyahat Temsilcilerinin açıklamalarına göre ‘Türk Turizminde, Seyahat hareketlerinin ekonomik faydalarını kendi içi hareketleri ile ülkelerine yararına kullanma eğilimleri anlaşılabilir. Ancak önümüzdeki günlerde hem talebin artması hemde Türkiye’ye karşı olan ilgi sebebiyle bunun tekrar değerlendirilmesi muhtemel. Gelişmelerin adımıza olumluya dönebilmesi için ülkemizdeki virüsseyrinde makul seviyelere çekilmesi gerekiyor. Hem rublenin değer kaybı hemde Rus hükümetinin yönlendirmesi seyahat hareketlerinin ülke içinde olması nedeniyle Rusya’da oluşan durum daha çok ekonomik gibi görünüyor. Ancak bütün bunları rağmen ülkemize gelmek isteyen bir kitlenin de bu taleplerini yüksek sesle dile getirecekleri ve birkaç ayda olsa bir hareket sağlayacakları beklentisi devam ediyor. Bütün bunların olabilmesi için ülkemizde olan vaka sayılarının haziran ortası veya en geç haziran sonu gibi yok sayılacak düzeylere gelmesi gerekiyor. Virüsün fazla konuşulmadığı Türkiye yapacaklar için iyi bir alternatif olma özelliğini koruyacaktır. Aynı zamanda bizimde misafir kabul edeceğimiz ülkelerdeki durumda sektörün geleceğini belirleyecektir’’ dediler.