Geçen hafta birçok esnafla, Mahmutlarla ilgili konuşuyorduk. Esnafların bazıları, CHP Meclis üyesi Mustafa Şimşek’in geldiğini, elinde not defterine bir şeylerin karaladığından bahsetti. Esnafların birçoğu, “Bu işi yapamıyorsunuz” diye tepki gösterdiği zaman Şimşek’in cevabı “Bizim Belediye’de yetkimiz yok, bizi dinlemiyorlar. Ben biraz uzağım, zaten sizin derdinizi dinlemeye geldim” diyerek kendini ekipten soyutlamaya çalışmış.
Bazı esnaflar, “O zaman istifa et, hiçbir şeye sözün geçmiyorsa, Meclis üyeliğin sözde kalmış demektir” deyince, sus pus olmuş Şimşek.
Kendini savunamayan Belediye Başkanı’nı suçlayan bir sürü ipe sapa sığmayan sözlerle kendini kurtarmaya çalışan Şimşek’in tek gayesi, maaşlı Belediye Başkan Yardımcılığı koltuğuna oturmak olduğunu tüm Mahmutlar biliyor artık.
Belediye Meclis üyeliğini kalkan olarak kullanacak kadar acizleşenler, bir gün bu halka nasıl hesap verecekler bilmiyorum. Mahmutlar’a hizmet etmek sadece maaşlı Belediye Başkanlığı yapmak mıdır?
İki dönemdir Belediye Meclis üyesi koltuğunu meşgul ve işgal edenlere sözüm,  “Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, ancak armutları olgunlaştırır.” Şimdi soruyorum devrimci Şimşek’e, “Acaba Belediye Başkan Yardımcısı olsaydın, maaşı da çatır çatır cebine koysaydın, yine sokak sokak gezer, Belediye Başkanı Ali Çelik, bu işi yapamıyor” diye şikâyet eder miydin?
Sayın devrimci Şimşek, “Ayarı ile oynadığın kantar, gün gelir seni de tartar.” Senin ne kadar solcu, devrimci birisi olduğunu en son yerel seçimlerde herkes gördü. Kontenjandan Meclis üyeliğini bile zor kabul ettiğini herkes biliyor, kazanılırsa ‘Belediye Başkan Yardımcısı olacaksın’ iknalarını bilmeyen kalmadı. Mahmutlar’da herkesi saf salak belleme, siyasiler kendini uyanık sanarlar ama seçmenlerinde onlardan kalır tarafları yok-tur. Hadi bu yaptığın davranışlarla bir daha meclis üyesi olda görelim.
CHP’den göstermelik Belediye Başkan adaylığını, Meclis üyesi yapsınlar diye koyduğunu, kese kâğıtların deli Hayri bile biliyor. Eğer CHP İlçe Teşkilatı, Mahmutlar’daki Belediye Başkanlığı için beş bin TL bedel belirleseydi AK Parti gibi, Mustafa Şimşek aday olur muydu? Siyaset halka hizmet etmek için yapılır. Keseyi doldurmak için değildir. Halk kimin kim olduğunu sokakta uluorta söylüyor. Duyan duyuyor, duymayan sağır sultan olsun…
Tecrübe çok acımasız bir öğretmen. Önce sınavı yapıyor, dersi sonra öğretiyor. Tecrübesiz kıdemli meclis üyeleri maalesef daha önceki sınavda bir şeyler öğrenmemişler. Yine aynı oturuş şekli, yine aynı suskunluk. Meclisi dikkatlice izleyenler, Şimşek’in muhalefet mi yoksa iktidar Belediye meclis üyesi mi olduğunu maalesef bilemiyorlar.
“Şans kapıyı çalınca, hazır olacaksın” derler. Sen bulunmuş olduğun onurlu vazifenin kıymetini bilmez, esnafa şikâyet etme yöntemine gidersen herkes ardından sana acizde der, tecrübesiz de. Doğru görecelidir belki, ama gerçek tektir.
Siyasette yaptığın her eylemin, attığın her adımın ölçüsünü bileceksin, bilmezsen öğretirler. Bedeli de ağır olur. CHP Mahmutlar’da sancılı günler yaşıyor. Oysa Alanya’nın beldelerinde en fazla CHP’li taban Mahmutlar’da yaşıyor. Birçok CHP’linin cebinde CHP kimliği varken, oyunu yerel seçimlerde CHP’ye vermeyeceğini şimdiden ortaya koyuyor. Şimdi hemen diyenleriniz olur, “2009’da da öyle” demiştin hatta anketlerde de CHP kazanamıyordu.
Önce şunu belirtmeliyim, gazete olarak, yaptığımız anket seçimlerden 15 gün önceydi. Mahmutlar’da sabahtan akşama çok şeyler değiştiğini tüm Mahmutlar halkı iyi bilir. Çilekeş’in 2009 yerel seçimlerdeki zaferine, MHP ve AK Parti’nin bir kısmı, tarikatçılar ve Çakır’a kızgın olan CHP’li olmayanlar. Şunu da hemen belirtmeliyim. Birçok CHP’li de Çilekeş’e oy vermedi ama iktidar partisindeki Meclis üyeleri halka hiç faydalı olamadıklarını, engellendikleri için faydalı olamadıklarını her platformda, her görüştüğü kişilere anlatıyorlar. Hal böyleyken CHP yerel ve genel seçimlerde nasıl başarılı olacak? CHP iç savaşı bırakacak, “halka nasıl hizmet edebiliriz” demek için adım atacak…

Önceki İçerikCUMHURİYET VE İSLAM-Nazif Fethi Yalçınkaya
Sonraki İçerikİtfaiye’ye tam not