En Güçlü Kanser savaşçısı!

Amacınız kanserden korunmak ise unutmamanız gereken kanser savaşçısı yiyecek “soğan”dır. Alium ailesindeki sebzelerden olan soğan, aynı aileden olan sarımsak, taze soğan, pırasa gibi akrabalarıyla birlikte kanserle savaşan kükürtlü bileşikler ve quercetin gibi flavanoidler içeriyor. Bu yiyeceklerin prostat, meme, mide, kolon ve ösofegal kanserlerle savaştığı gösterilmiştir.

Ancak soğan alium ailesindeki diğer akrabalarından bir nedenle kanserle savaşma özellikleri açısından üstündür, diğerlerinden daha fazla quercetin içerir. Quercetin beyni korur, bağırsakta quercetin ,anti-inflamatuar etkisi ,yaşlanmaya etkisi, kanseri önleyebilir, histamin yanıtını azaltır, antibakteriyel etkisi, obeziteyi azaltır, diyabeti önleyebilir, romatoid artrit belirtilerini azaltır, kalbiniz için iyidir, allerjileri azalaltır, bağışıklık sistemini geliştirir, atletik dayanıklığı artırır, kan basıncını azaltır, karaciğeri korur, böbrekleri korur, dolaşım için iyidir, gözlerini korur,  radyasyondan korur, resveratrol ile etkilerini arttırır, serbest radikallerle, inflamasyonla savaşarak 5 değişik kansere karşı etkilidir.

Araştırmacılar son zamanlarda soğanda kanser hücrelerini savuşturma becerisi olan bir diğer bileşik buldular. Bu bileşik özellikle az görülen ancak ölümcül olabilen bir kanser türü olan yumurtalık kanserine karşı etkili. Bu bileşiğe onionin a (ona) adı veriliyor.

Japonyadaki kumamoto üniversitesi’nden araştırmacılar ona’nın epitel over kanseri hücrelerinin büyümesini durdurarak tümörleri küçülttüğünü buldular. Ayrıca bunu yaparken sağlıklı hücrelere zarar vermeden yapıyor.

Soğanın sağlık için diğer faydaları:

Soğan:

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığına iyi gelir, kan şekerini dengeler,  bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır, libidoyu destekler, mide bağırsak sorunlarını rahatlatır, idrar yolları hastalıklarına iyi gelir, kemikleri güçlendirir

Basit bir soğanın bu kadar güçlü bir sağlık destekleyicisi olması sizi şaşırtıyor olabilir. Kanserle savaşan bileşiklerden başka soğan aynı zamanda C vitamini, B6 vitamini, Manganez, Folat, Potasyum, Fosfor ve B1 vitamini içeriyor.

Soğanın bu özelliklerinden yararlanmak için günlük olarak bir orta boğ soğanı beslenmenize katın. Çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi yemeklerinizde de kullanabilirsiniz, her ikisi de sağlıklıdır.

Sağlıcakla kalın.