Geçen hafta geçmiş deprem anılarının kıyısından köşesinden biraz yazdım, fazlasına gerek kalmadı, son deprem görüntüleri yazacaklarımı fazlasıyla gözler önüne serdi. Şimdi bütün “AKBABA”’ların gözleri olası bir İstanbul depremine çevrili. Bu büyük yıkım ardından yaşanacaklar depremden çok, çok ama çok daha büyük sesler getirecek, bütün yurdum sarsılacak Allah yardım ve merhametini esirgemesin.
Bu arada yaşamın gerçeklerini bu kadar büyük bir olgunlukla karşılayan yurdumun insanının “ÇADIR DÜĞÜN”  görüntüleri “yıkılmaz bir toplum” oluşumuzun en güzel örneklerini sergiledi.
Gelelim yürürlükte olan ve değiştirilmesi için çalışmalar başlatılan “82.” Anayasasına. Bu Anayasa değiştirilip yurdumun insanının oyuna sunulacak. Geçmişte olduğu gibi bu konuda da ne olup bittiğinin farkında olmayacağız,  yazılı ve görüntülü basın gene yazı ve oturumlarında “yuvarlak” laflar ile anlaşılmaz görüntüler sergileyecekler,  bir çok insan gene inandığı birkaç kişinin peşinden gidip oy kullanacak.  Bu da entel-dantel dışında halkın çok umurundaydı. Zaten….. Yurdumun insanı ne son seksen yıl, ne de ondan önceki sekiz yüz yıl, nede ondan önceki sekiz bin yıl,  hiçbir şekilde kendini ezdirmemiştir,  “o işini bilir gereğini yapar,” oyuncuları seyreden yeri gelir alkışlar yeri gelir yuhalar sonrada kalkar gider yaşantısına devam eder,  bu kadar basittir, bu kafa yormaya değmez.  Bu konuda gene Atatürk takıntılı oturum ve yazılar işleniyor.”82.” Anayasasında “Türk toplumu Atatürk Milliyetçiliği ve Kemalizm olgusu içinde olmalıdır” gibi yazılar varmış, bu toplumun her türlü düşünceye açık olması tezine ters düşüyormuş, inançları kısıtlıyormuş vs. vs. kolay gelsin beyler, şimdiden bizden size “evet” geliyor,  evet imi atarım gider işime bakarım, kendinizi hırpalayıp üzmeyin…
Bu günlerde Türk-Alman kader birliği içinde vs. gibi laflar edildi. Alman Milliyetçilerinin Türkleri öldürmeleri manşetlerde. Beyler Almanların bize gülümsediklerine aldanmayın, bu gülümseme buruk ve acı bir gülümsemedir. 2 cihan savaşını kaybetmeleri nedeninin en büyük sebeplerinden biri olarak bizi görüyorlar zira bizim üzerimizden petrole ineceklerdi, petrol olmayınca savaş kaybettiler bunu böyle görüyorlar. Kuyruk acısı evlat acısı gibi bu dostluk içinde hep acılar ve itişmeler olacak……..!
Haftaya devamında buluşmak üzere, sağlıcakla kalın.

Önceki İçerikGolf merkezi oluyoruz
Sonraki İçerikGÜNDEMİN DEĞİŞTİRİLMESİ