Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, sektörün dört gözle beklediği, yabancılara mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası kapsamında hazırlanan ülkeler listesinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını hatırlatarak, ardından yabancılara mülk satışının yeniden başlamasının sektör için çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.
Çakır, “Yabancıların ülkemizden taşınmaz edinimlerinin önünü açacak olan Mütekabiliyet (karşıklılık) Yasası kapsamında, sektörümüzün dört gözle beklediği ülkeler listesi Bakanlar Kurulu kararnamesine müteakip, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi, bölgemiz ve ülkemiz genelindeki sektörlerimiz için umut verici bir gelişmedir. Yasanın yürürlüğe girdiği 18 Mayıs 2012 tarihinde, tapu dairelerinde durdurulan tapu verme ile ilgili müracaat işlemleri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı’nın yayınladığı 6 Ağustos 2012 tarihli genelgesi ile tapu müdürlüklerinde tekrar işlemler başlatılmıştır. Sektörümüzün dört gözle beklediği bu yasanın tam manası ile sonuçlandırılmış olması, sektöre yeniden canlılık kazandıracaktır. Böylelikle, yaşanan güven kaybı ve istikrar yeniden tesis edilecektir. Yasanın çıkarılması ve düzenlenmesi ile ilgili; öncelikle hükümete, ilgili bakanlığa, siyasilere ve emeği geçen herkese şahsım ve sektör adına teşekkür ediyorum” dedi.
Çelik, Türkiye bu sorunlarla mücadele ederken Alanya‘nın ise “Antalya’nın mahallesi olacakmıyız, Gazipaşa havalimanı bir an evvel tam teşekkülle çalışmalıymış, turist profili daha vasıflı olmalıymış, trafik çıkmazı nasıl çözülecekmiş, Alanya il olmalıymış, nicelikli ve nitelikli eğitim ihtiyaçları vatandaşın sırtına binmeden hızla halledilmeliymiş” gibi meselelere ilgileniyor.

Önceki İçerikMASYAD iftarda buluşturdu
Sonraki İçerikBaşarısız öğrencilere ek sınav hakkı