Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar, Afşar, Çetmi ve Bolay beldelerinin belediye başkanları, 1 Ekim’de açılacak TBMM’nin ilk gündem maddesi olması beklenen Büyükşehir Yasası’na karşı çıktılar. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmak istemediklerini söyleyen belediye başkanlarına, Taşkent Belediye Başkanı Ali İhsan Camgöz de destek verdi.
1 Ekim’de açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ilk gündem maddesi olmasına kesin gözüyle bakılan Büyükşehir Yasası’na bir tepki de komşu ilçe Taşkent’ten geldi. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne 146 kilometre uzaklıkta olan ve Konya’ya karayoluyla 1 saat 27 dakikada ulaşılabilen Taşkent’in Saadet Partisi mensubu Belediye Başkanı Ali İhsan Camgöz, Büyükşehir Yasası sonrası Konya’ya bağlanmak istemediklerini belirtti. Konya ile Taşkent arasının 146 kilometre olduğunu, bu nedenle yasa sonrası oluşacak yeni tablo ile hizmet akışının olamayacağını belirten Camgöz, “Biz de tıpkı Alanya’daki pek çok belde belediye gibi Büyükşehir Yasası sonrası Konya’ya bağlanmak istemiyoruz” dedi.
‘BİZLER KONYA’YA ÇOK UZAĞIZ’
Alanya Atçıları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Kozan ile hafta sonunda Çayarası Yaylası’nda bir araya gelerek piknik yapan Taşkent’e bağlı Balcılar, Afşar, Çetmi ve Bolay beldelerinin belediye başkanları, 1 Ekim’de açılacak TBMM’nin ilk gündem maddesi olması beklenen Büyükşehir Yasası’na karşı çıktılar. Konya’ya 170 kilometre uzaklıktaki Balcılar beldesinin Belediye Başkanı Ahmet Karaalp, Konya’ya 150 kilometre uzaklıktaki Afşar beldesinin Belediye Başkanı Ahmet Demirkol, Konya’ya 140 kilometre uzaklıktaki Çetmi beldesinin Belediye Başkanı Osman Arı ve Konya’ya 165 kilometre uzaklıktaki Bolay beldesinin Belediye Başkanı Celal Bayram, içlerini döktüler.
‘BELDELER İYİ HİZMET ALAMAZ’
Taşkent Belediye Başkanı Ali İhsan Camgöz’ün de katıldığı Çayarası Yaylası’ndaki piknikte konuşan belde belediye başkanları, “Alanya nasıl ki Antalya’ya bağlanırsa yeterli hizmet alamaz, bizler de aynı endişeleri taşıyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi kendi merkezine bile zar zor yetişirken, 160 kilometre uzaklıktaki küçük beldelere hizmet götürmesi çok zor olur. Alanya’da yapılan Büyükşehir Yasası’na Hayır Mitingi’ne bizler de buradan manevi destek verdik. Bu yanlıştan bir an önce dönüleceğini umuyoruz. Çünkü Büyükşehir Yasası sonrası küçük beldeler direkt Konya’ya bağlanırsa, burada hizmet bekleyen vatandaşlar büyük sıkıntıya düşer” yorumunu yaptılar.

Önceki İçerikMHP’den Kaymakam’a ziyaret
Sonraki İçerikSarhoş Cemil yorgun düştü