Mahmutlar’da yıkılan eski otellerin yerine apartman ve sitelerin yapılmasıyla çevre esnafı bir bir kepenk kapatmaya devam ediyor. Yine yakın zamanda yıkılacağı konuşulan Sonas Alpina Otel’in ise yenilenmek için yıkılacağını duyan civar esnaflar rahat bir nefes aldı. 280 odası bulunan Sonas Alpina Otel’in yenilerek 400 odaya çıkacağı öğrenildi.
Mahmutlar’da turizmin her geçen gün kötüye gitmesi, yıkılan otellerin yerini apartman ve sitelerin almasıyla esnaflar da bir bir kepenk kapatmaya başladı. 2016’da yaşanan krizin ardından bir türlü eski canlı günlerine dönemeyen turizm sezonu, Alanya ve Mahmutlar’daki esnafların zor günler geçirmesine neden oluyor. Bu arada ‘Sonas Alpina Otel yıkılacak’ iddialarına Mahmutlar Post Gazetesi olarak araştırma yaptık. Birinci ağızdan aldığımız haberde ‘Sonas Alpina Otel’in yenilenmek üzere yıkılacağı, mevcutta bulunan 280 odanın 400 odaya çıkacağı ve kenar esnafının daha fazla yararlanacağı’ edinilen bilgiler arasında yer aldı.
SEKİZ MİLYON TURİST NEREDE?
Bu yıl Antalya geneline 8 milyon turist gelmesine rağmen istenilen ekonomik canlanmayı yaşayamayan esnaflar ve otelciler durumdan rahatsız. Özellikle işlerin hala kötü gittiğini söyleyen esnaflar, “Turist gelse de bize çok bir etkisi olmadı. Turist ya otelden hiç çıkmıyor, ya da çıksa da artık eskisi gibi para harcamıyor” diyerek sıkıntılarını dile getirdi. AVM’lerin artması, zincir marketler ve her yere ucuz ürün satan mağazaların açılmasıyla zor günler yaşayan esnaflar, “Turizmden ekmek yiyemeyecek duruma geldik” dedi.
“OTELLER YIKILIYOR, ESNAF İŞ YAPAMIYOR”
Son bir yılda Alanya’da özellikle de Mahmutlar’da birkaç otelin yıkılması ve yeniden otel yerine site yapılması civar esnafın kepenk kapatmasına neden oldu. Son olarak Ulaşlar Otel ve Aktaş Otel’in yıkılmasının ardından Mahmutlar’ın bir kısmı adeta hayalet kente dönüştü. Yıkılan otellerin ardından turistlerin azaldığı bölgede esnaflar iş yapamaz hale geldi. Giderlerini bile karşılayamaz durumdaki esnaflar bir bir dükkanlarını kapatıyor.
“HELAL OLSUN MURAT TOPCU’YA”
Bir süredir Mahmutlar Mahallesi’nde dolaşan bir dedikodu civar esnafın da tedirgin olmasına neden oldu. Kargıcak Mahallesi ve Mahmutlar Mahallesi’nin tam ortasında bulunan Sonas Alpina Otel’in yakın zamanda yıkılacağı iddia edilmişti. Mahmutlar Post Gazetesi olarak bu dedikodu araştırıldı. Otelin yenisi yapılması için yıkılacağı 280 odası bulunan Sonas Alpina Otel’in 400 Odalı son derece modern bir otel olacağı öğrenildi. Bu haberi duyan Mahmutlar halkı ve civar esnaflar haberi sevinçle karşıladılar ve helal olsun Murat Topcu’ya” dediler.