Mahmutlar’da haftada iki defa kurulan sebze, meyve ve giyim pazarına yerli halktan daha fazla turistler ilgi gösteriyor. Ucuz mal edinme yoluna giden turistler pazarın kurulduğu Salı ve Cumartesi günleri otellerinden sabahın erken saatlerinde kalkarak Pazaryerine akın ediyorlar. Yoğun olarak Rus ve Polonyalı turistler Pazaryerlerine hareket getirirken, mağazalar yerine pazarlarda satılan kıyafetleri alıyorlar.
ESNAF PAZARDA
Mahmutlar, çevre ilçe ve beldelerinde işyerlerini kapatarak pazarlarda sergi açan esnaf yöneticilere tepkili. Esnaflar, “Pazaryerleri sebze ve meyve satılmak için açılan adı üstünde halk pazarı ama son yıllarda Pazaryerlerinde ayakkabıdan, çantaya, deri monttan, elbiseye, parfümden takıya kadar her şey satılıyor. Bu gidişle tüm işyerleri kapatılacak. 10 liraya ayakkabı, 20 liraya deri mont satılan pazarda esnaf ne kirasını, ne vergisini ödeyebiliyor. Günü geliyor siftah yapamıyoruz, evimize ekmek götürmek için mecburen pazara sergi açtık, dükkânları kapattık” dediler.
TURİSTLER PAZARLIK EDİYOR
Bayramdan kalan kıyafetleri Pazar da sergi açarak satmaya çalışan esnaf, yerli halktan daha fazla turistler pazarlık ediyor. Kaliteli turistler büyük alışveriş mağazalarında alışveriş yapıyorlar. Ekonomik durumu iyi olmayan Rus ve Polonyalılar pazarı tercih ediyor. Bizde ucuz ürünleri uygun fiyata satmaya çalışıyoruz” dediler.

Önceki İçerikSanayi esnafı tepkili
Sonraki İçerikKargıcak Belediyesi’nden asfalt atağı