Büyük şehir yasası; Bu yasa genel seçimlerden önce gündeme alınmıştı ama üzerinde çok konuşulmadı. Öncelikle Alanya Belediye Başkanı Sayın Sipahioğlu’nun AKP’ye transfer olduğu tarihleri kısacık hatırlayalım. Alanya basını bu transferi haklı göstermek için “İl söz alındı, Gazipaşa havalimanı uluslar arası uçuşlara açılacak” gibi süslü başlıklarla çıkmıştı.
Hatta yine o tarihlerde Başbakan Alanya’ya gelip Sipahioğlu’na rozetini takmıştı. Aynı hafta köşe yazımda bu konuya değinip,”Başbakan; İki defa gülümsemiş.“Alanya il olmalıdır ve Gazipaşa havaalanı uluslararası uçuşlara açılmalıdır” gibi istekleri duyunca bıyık altından gülmüş. Kim bilir kafasından o anda neler geçiyordu? Diye değinmiştim.
Başbakanın gülümsemesinin üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti ve o gülümsemenin altında yatan sebepleri artık çok iyi biliyoruz.
Büyükşehir yasası çıkarsa ki bizler bu kadar savunmasız ve pasif bir kabulleniş içinde olmaya devam edersek çıkar.
1.Alanya’yı Antalya yutar.
2. Mahmutlar ilçe olamazsa ki büyük bir ihtimalle olamaz. Alanya’nın bir mahallesi olur.
3. Başta Doğu beldeleri Mahmutlar, Kargıcak ve Demirtaş belediyeleri, batıda, Konaklı’dan Manavgat sınırına kadarki belde belediyelerinin tamamı kapatılır.
Eğer Büyükşehir yasasının şu anki mevcut hali değişirse, Mahmutlar ilçe olur, Kargıcak ve Demirtaş Mahmutlar’a bağlanır.
Menderes döneminde yapılan bir genel seçimde Kırşehirliler hemşerileri Osman Bölükbaşına çok büyük destek verirler ve Bölükbaşı Kırşehir’den tulum çıkarır.
Menderes buna çok kızar ve Kırşehir’in ilçe yapılıp Nevşehir’e bağlanması için emir verir.
Çıkan bir yasayla Kırşehir, Nevşehir’in ilçesi haline getirilir.
Bölükbaşı bu işin peşini bırakmaz ve her platformda bu olayı gündeme taşır. Sonunda Kırşehir’i tekrar İl yaptırır ama yinede Kozaklı ve Gülşehir kazalarını geri alamaz.
Siyasi tarihimizde bu tip cezalandırmalar ender de olsa vuku bulmuştur. Böyle bir bağlantıyı kurmamın sebebi Başbakanın “Biz Demokrat Parti misyonun temsilcisiyiz”  ifadeleridir.
Alanya il olmayı beklerken tam tersi cezalandırılıyor. Alanya ve belde merkezlerinde AKP çok güçlü değil. Son seçimlerde kırsaldan gelen oylarla birinci parti olmuştur.
Bu konuya dikkat çekmek ve 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlere vurgu yapmak istiyorum.
Alanyalılar olarak bu konuda çok uyanık olmamız lazım. Bu mesele siyasetinde ötesindedir. Birileri haksızca elimizdekini gasp etmeye çalışıyor. Şimdi siyaseti ve başka tartışmaları bir tarafa bırakıp birlik ve beraberlik içinde hakkımızı yedirmemek için çaba göstermeliyiz. Çünkü Alanya’yı Antalya’dan yönetmek ‘Yayladaki Ayrana köyde Çorba koymak’ demektir.
Başta basınımız olmak üzere odalar, dernekler ve diğer sivil toplum örgütlerinin bir platform oluşturarak karşı lobi çalışmalarına gün geçmeden başlaması gerekir. 10 yıllık AKP iktidarı Alanya’ya ne vermiştir ki karşılığında böyle bir bedel ödetiyor.
Eğer asıl mesele 2009 Yerel seçimlerinin rövanşını almaksa, çıkın delikanlı gibi Antalya’yı Konya’ya, İzmir’i Kayseri’ye Eskişehir’i Ankara’ya bağlayın sorun kökten çözülsün.

Önceki İçerikTURİZMDE BETONLAŞMA
Sonraki İçerikHER 18 MART’TA İÇİM ÜRPERİR