Mahmutlar Büyükşehir yasası ile Mahalleye dönüştürülünce hizmet alamaz oldu. Gelişimi adeta Belediyeler tarafından engellenen Mahmutlar’da binlerce yabancı uyruklu vatandaş konut almaya devam ediyor. Mahmutlar’a bir yıl içinde 3 bin adet yeni konut yapılacağı öğrenildi.
Mahmutlar hızlı bir şekilde turizmden uzaklaşmaya başladı. İlçelik beklerken Mahalleye dönüştürülen 40 bin nüfuslu şehirde on binin üzerinde yerleşik yaşayan yabancı uyruklu konut sahibi. Denizden gelen nimete yatırım yapmak külfet gözüyle bakan Turizm Bakanlığı ve Alanya Belediyesi Mahmutlar’ a hiç bir yatırım yapmayarak adeta kaderine terk ediyor.
ÇOK CİDDİ KONUT YAPILAŞMASI VAR
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, Mahmutlar bölgesinin artık turizmden çok konut satışlarıyla öne çıktığını vurguladı. Basına açıklamalarda bulunan Şili “Mahmutlar bölgemiz merkezden sonra Alanya içerisinde, ilk turizme açılan bölgelerimizden ve bu bölge bir dönem ciddi turizmin yoğun yaşandığı bir bölge. Bugün gelinen noktada son 15 yılda yabancılar ağırlıklı konut satışı gündeme geldiğinden bu yana, otellerden ziyade konutlarıyla öne çıkan bir bölge. Çok ciddi bir konut yapılaşması söz konusu. Bir diğer yandan da Mahmutlar bölgesi diğer bölgelere nazaran ciddi bir gelişim de göstermiş durumda” diye konuştu.
OTEL SAYISI DÜŞÜYOR KONUT SATIŞI YÜKSELİŞTE
Başkan Sili, konut yapımının artması ve turizmden çok konut satışlarıyla gündemde olan Mahmutlar’da, esnafın da buna göre turist ağırlıklı satışlardan çok yerleşik turist ve oradaki Türk vatandaşlarına yönelik çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti. Sili, “Konu böyle iken bugün otel sayımız o bölgede azalmış, konut sayımız da ciddi olarak artmış vaziyette. Buradaki tesislerimiz de çok eskiden yapıldıkları için aslında birçoğu da eskimiş vaziyette ve bunların tekrar piyasada toparlanabilmek adına birçoğunda ciddi yenilenme kredileri var. Ancak oradaki esnafımızın da genel olarak turiste yönelik faaliyetlerinin yanı sıra bu gelişimi de göz önünde bulundurarak benim kanaatime göre yeni bir pozisyon alması ve oraya yaşayan yabancılar ve vatandaşlarımıza yönelik faaliyetlerini daha da yoğunlaştırmaları gerektiğini düşünüyorum. Bölgede genel konut yapılaşmasından dolayı bundan sonra o bölgede tekrar bir turizm yatırımının söz konusu olacağını düşünmüyorum” şeklinde açıklamada bulundu.