Yöresel kıyafetleri ve ilginç aksesuarları ile Mahmutlar sokaklarında dolaşan Yekutya’lılar halkın ilgisini çekiyor.
Rusya’nın Kuzey Doğusu’nda yer alan Yekutya Cumhuriyeti’nden gelerek Mahmutlar’a yerleşen Catarina, Darya ve Ludmina isimli 3 Yekutya’lı bayan, yöresel kıyafetleri, ilginç aksesuarları ile halkın ilgisini çekiyor.
Bir yıl önce Yekutya’dan gelerek, Mahmutlar’a yerleşen Ludmina sıcak ikliminden dolayı Mahmutlar’ı çok sevdiğini, özellikle Türk yemeklerini beğendiğini, ikliminden dolayı Mahmutlar’a yerleşmeye karar verdiğini belirtti. Ludmina, Mahmutlar’daki güzellikleri Yekutya’da bulunan arkadaşlarına anlatarak, arkadaşlarını buraya davet ettiğini, daveti üzerine gezi için buraya gelen iki arkadaşının daha sonra Mahmutlar’a yerleşemeye karar verdiğini söyledi.
Mahmutlar Post Gazetesine açıklama yapan Ludmina, “Bir yıl önce buraya arkadaşımın teklifi üzerine geldim. Ülkemizde kışın -60 derece soğuk olduğu için geçen kış ayında Mahmutlar’a geldim. Burası çok hoşuma gitti ve burada kalmaya karar verdim. Türk yemeklerini, tatlılarını ve insanlarını çok seviyorum. Yekutya’da bulunan Catarina ve Darya’ya teklifte bulundum. Onlarda Mahmutlar’a bu yıl geldiler. Mahmutlar’ı çok beğendiler onlarda buraya yerleşecekler” dedi. Arkadaşının teklifi üzerine Türkiye’ye geldiğini söyleyen Darya, özelikle Mahmutlar’ı çok sevdiğini belirterek, Mahmutlar’a yerleşmeye karar verdiğini söyledi. Darya, “Ludmina geçen yıl Türkiye’ye gelmişti ve buraya yerleşmeye karar vermiş, sonra bana da aynı teklifi yaptı. Gelip bana, ‘Türkiye’yi görmelisin’ dedi. Ben bu yıl geldim. Mahmutlar muazzam güzel, çok güzel bir şehriniz var. Özellikle yemek ve tatlılarınız çok güzel tabii bende buraya yerleşeceğim” dedi.
YEKUTYA ÜLKESİ
Doğu Sibirya’da, Kuzey buz denizinin kıyısında yer alan Ülkenin % 20’si kuzey kutbundadır. Kış mevsiminde ülkede sıcaklık -60 derece hissedilir. Yönetim biçimi Cumhuriyet olan ülkenin yüzölçümü 3,100.000 km olup, nüfusu 200.000 milyon dolaylarındadır ve bunun 1 Milyonunu saha Türkleri oluşturur. Saha Türkleri, Orta Asya’dan gelerek buraya yerleşmiş olan Oğuzların Yakut boyundadır. Ülkenin en büyük gelir kaynağı’nda kürk ticareti ve balıkçılık önemli yer tutar. Ülkede bir diğer önemli gelir kaynağı da yeraltı zenginlikleridir. Ülke topraklarında altın, gümüş, elmas, bakır, gaz ve kömür çıkarılmaktadır.
Haber: Orhan OLGUN

Önceki İçerik“Mahmutlar’ın kültürünü, Türkiye’ye tanıtacağız”
Sonraki İçerikKARGICAK, GELECEĞİN ALTIN ŞEHRİ OLACAK MI?