Ekim ayının ek meclisinde bütçe görüşmeleri yapıldı. Belediyenin birçok gelirinde %10 zam yapılırken ilan ve reklam tabela vergilerindeki zam dikkat çekti.
Mahmutlar Belediye başkanı Ali Çelik Belediye Başkanı olmak için esnafa dağıttığı el ilanında, “Değerli esnaflara duyuru!.. ilan ve reklam (tabela) ve eğlence vergilerini yüzde elli (%50) indireceğiz” Ali Çelik Mahmutlar Belediye Başkan adayı. Yazılı ilanı esnaflar Mahmutlar Post Gazetesi’ne teslim ettiler. Esnaflar, “Hak adamı Çilekeş su paralarında indirim, ilan ve tabela vergilerinde indirim, halk danışma kurulu kurup halka danışıp hizmet yapacağız lafları ile kandırıldık, uyutulduk, uyuşturulduk. Başkan Ali Çelik bu sözleri Belediye Başkanı olduktan sonra çok çabuk unuttu. Şimdi halk adamı değil, müteahhitlerin adamı oldu. Mahmutlar’a hizmet değil, korku imparatorluğu saldı. Esnaflar ezildi, sindirildi. Zavallı personellerden siyasi intikam alındı. Halkla ilişkilerdeki bayan kardeşimiz sokak süpürdü. Hamile anne adayı bir bayana itfaiye eri görevi verildi. Merak ediyoruz halk adamı böyle mi olur. Ali Çelik’in Çilekeş maskesinin ardındaki yüzü meydana çıktı. Şimdi herkes Ali Çelik’i daha iyi tanıyor. İnşallah beldemiz kapanmaz da ilk seçimlerde bizde sandıkta Ali Çelik’ten hesap sorarız” dediler.
ZAM ZAM ZAM
İlan ve Reklam, Tabela, Çevre Temizlik işgaliye ve harçlara, düğün salonu ücretlerine, Pazar yeri işgaliye harçları, zabıta tembihnamesi, taksi ruhsatları ve aidatlarına, halk otobüsü aidatlarına, kapalı borularda kılavuz açma saatlerine, Belediye araçlarına %10 zam yapıldı.
MHP’li Meclis üyelerinin tamamı ve AK Parti’li Meclis üyesi Erdal Uslu’nun katılmadığı mecliste CHP’li Murat Can tüm zamlara red verirken, AK Parti’li Abdullah Pişkin maliyet hesabı yapılmadan Meclis gündemine geldiği için red oyu kullandığını söyledi. CHP’li İbrahim Sayar, ‘fiyat tarifelerine uyan görmüyorum’ diye gerekçe yazdırdıktan sonra diğer maddelere evet oyu kullandı. Zamlara CHP’li Başkan Ali Çelik, CHP’li Meclis üyeleri Hasan Kısa, Mustafa Şimşek, Mustafa Gezen, AK Partili Emre Şekerci onay verdi. AK Parti’li Abdullah Pişkin, ‘Belediyenin fiyat ve su maliyetlerinde hesap yapmadığı için red oyu kullanıyorum’ diye gerekçe yazdırdı.
SU ZAMINDA İNDİRİM BEKLENİYOR
Mahmutlar Post Gazetesi’nin suya %42’lik zam haberinden sonra Meclis su zammını gündem dışı tekrar görüştü. AK Parti’li Abdullah Pişkin ve CHP’li İbrahim Sayar’ın, ‘su gelirlerinde indirime gidecektik. Vatandaşın faturasında 11 TL’lik su harcanmış, 33 TL fatura gelmiş’  açıklamasından sonra açıklama yapan Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, “Dimçayı’ndan gelen su maliyetlerinde enerji maliyetlerimiz çok yüksek. 5-6 ay sonra veya daha önce sudaki bazı gelirlerde indirime gidebiliriz. Mahmutlar Belediyesi’nin su için aylık 100 bin TL enerji gideri var. Sudan gelir beklemiyoruz. Biz ticaretçi değiliz. Kamu menfaatini düşünüyoruz. Medyanın ‘suya zam yapıldı’ haberinden etkilenmişiniz. Su parasında önümüzdeki aylarda yeni bir ayarlama yaparız” dedi.
Mahmutlar Belediyesi Hesap İşleri müdürü Ali Uyar, “3 yıldır suya zam yapılmıyor. Eski katı atık su uygulamasından vazgeçildi” diyerek meclis üyelerini zam uygulanması konusunda etkilemeye çalıştığı görüldü.
41 MİLYONLUK BÜTÇE
Mahmutlar Belediyesi birçok ilçenin bütçesini katlayarak geçti. 2013 yılının tahmini bütçesi 41 Milyon 184 bin TL olarak açıklandı. Meclise katılmayan MHP grubu, AK Partili Erdal Uslu ve red oyu veren Murat Can haricindeki üyelerin onayı ile meclisten geçti.

Önceki İçerikÇilekeş 10 milyonu kaptı
Sonraki İçerikKılıçdaroğlu, “Dayatmaya ‘hayır’ deyin”