2017Mahmutlar’da son bir yılda kapanan iş yeri sayısı %45 olarak hesaplandı. Mahmutlarda yakılan İşyerleri, Mali kriz, Düşürülen Rus uçağı, kapanan oteller ve Dükkan kiraların yüksek olması karşısında esnaf işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. spot sadece 1. sayfaya yazılacak
2016 yılı Haziran ayında yapılan genel seçimlerde İstikrar diyerek Esnafa umut dağıtan siyasiler Türkiye’deki krizden etkilenen esnafların ardı ardına kapanması karşısında bir açıklama yapamıyorlar.
SORUN ÇOK, ÇARE YOK
Mahmutlar’da son bir yılda kapanan iş yeri sayısı %45 olarak hesaplanırken bir çok iş yeri sahibi dükkanlarını sessizce devretme yolu aramaya başladı. Mahmutlar bölgesinde yakılan işyerlerinden sonra kaçan yerleşik yabancıların ardından Rus uçağının düşürülmesi ve Otellerin yaz sezonunda açılmaması Mahmutlardaki esnafları derinden etkiledi. Mahmutlardaki işyeri kiraları ve dövizdeki durdurulamayan yükseliş esnafların bir biri ardına iş yerlerini kapatmasına neden olduğu da bir başka gerçek. Alanya’daki Oda başkanları bu krizde ve Turizmin kötü gittiği bir dönmede iş yeri sahiplerinin kiraları düşürmesi gerektiği konusunda birleştiler.
KAPATAN MEMLEKETİNE DÖNÜYOR
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir,” Esnafımızda dükkanını devreden çok fazla olmaya başladı. Kirada anlaşamayan Euro’nun yükselmesinden kaynaklanan, bırakıp gidenler anlaşamayan esnaflarımız işyerlerini Kapatıp memleketlerine döndü. Kimi esnafımız devretmekte çareyi bulurken kimisi de kapatıp gidiyor. Birinci yıl bir yerde bir iş açtığın zaman verim alamayabilirsin bu normaldir. Fakat ikinci yıl kazanamadığın zaman üçüncü yıl orada durma diyor bu işlerin erbapları. Bunu esnafımıza aşılayamadık. Zarar ediyor, evini satıyor, kredi alıyor gene ödeyemiyor ama yine de aynı işi yapmaya devam ediyor. Esnafında bazı hareketleri  yanlış. Esnafta ayağını yorganına göre uzatmıyor. Başka yer açamam korkusuyla borç üstüne borç ekliyor. Tedirgin ve düşünceliler” dedi.
‘TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMIYOR’
Demir “Sürekli dükkan sahiplerine kira bedellerini düşürmelerini istedik. Ama işin içerisinde menfaat olunca, sıkıntı yaşanıyor. Dükkan sahiplerinin bir kısmı vicdanlı çıktı ve gelsin dükkan kirasını indirelim dedi, bazıları ise biz kirayı düşürmeleri istedik diye bize neden böyle konuşuyorsun dedi. Bir kısmı da dükkandan çıkarsa çıksın diyor. Tok açın halinden anlar mı? Dükkan sahibi evini almış, Euro’ları Dolar’ları bankasına koymuş umurunda değil esnafın hali. Bir dükkan sahibin 10 tane dükkanı var ise 10 esnaf toplanıp gidecek kiranın düşmesini isteyecek. Euro’dan TL’ye çevrilmesini isteyecek kiranın. Kabul etmiyorsan biz çıkacağız diyecek esnaf. 5’i birden dükkandan çıkacağını duysa dükkan sahibi zaten düşürür kirayı. Devlet bile Dolar’ı Euro’yu bırakın demesine rağmen halen dükkan kiraları TL üzerinden uygulanmıyorsa bu yanlıştır” dedi.
‘DÜKKAN SAHİPLERİ ARTIK EL İNSAF ARTIK’
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı VelittinYenialp,” Dükkan sahiplerine el insaf diyoruz. Sezonun bu kadar kötü olduğu bu dönemde dükkan sahiplerinin ellerini vicdanlarına koymalarını istiyoruz. Kira bedellerini bu kadar yüksek tutmamalılar. Çünkü bu insanlar zaten onların uzun yıllardır kiracıları. Nasıl karakterde olduklarını biliyorlar. Yeni kiraya verecekleri insanlar nasıl olacak bunları hiç düşünmüyorlar. Dükkanları boş kalmayabilir ama o düşünmedikleri esnaftan sonra gelecek olan kişinin nasıl biri olduğunu bilemezler. Bu kötü sezonda insanlık namına esnaflara sahip çıkmalılar” diye konuştu.
‘DÜKKAN SAHİPLERİ BİZLERİ DİNLEMEMEKTE İNAT EDİYOR’
Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci,” Bizler kira bedelleri ile ilgili yıllardan beri dile getiriyoruz ve her seferinde söylüyoruz. Kiraların ödenecek makul seviyelere getirilmesi konusunda. Özellikle son 2 yıldır üzerine basa basa söylüyoruz ki hem Türkiye’de hem de dünyada konjonktür değişiyor. Türkiye’de turizmde yaşanan krizde belli. Bu vesileyle bu gemide hep beraber yol aldığımız için, kira bedellerinde biraz daha tolerans gösterilsin, TL’ye çevrilsin diye çağrılarda bulunduk defalarca. Bu çağrılara uyan dükkan sahiplerimizde oldu, uymamaya inat edenlerde var. Boşalan dükkanlar bir daha kolay kolay tutulmuyor. Eskiden göç alarak Alanya’ya gelmiş bir vatandaş o dükkanı tutuyordu. Dükkanın boş kalmasındansa dükkan sahipleri mevcut kiracıları ile anlaşma yoluna gidip, onlara gerekli indirimi sağlayıp devam etmelerinde yarar var diye düşünüyorum. Dükkan kapatmaların haricinde 12 ay açık olan yerlerimiz bile dükkanlarını kapatıp belli bir süre sonra açmayı düşünüyor” şeklinde konuştu.