“Alman yasalarının ilk maddesinde insan değerinin her şeyin üstünde olduğu açıklanır”
10 Aralık tarihi bir gün malumunuz bugün insan haklarını konuşuyoruz. Haklarımızdan önce tekamül yolculuğumuzda beşer-birey-kişi-insan olabilmenin şuurunda mıyız?
Tam da bugün böylesi kıymetli bir günde Antalya’nın dünyaya açılan kültür penceresi olan ilçesi Alanya’da Noel Pazarı var. Pek çok ülkeden pazara katılım olduğunu aylar öncesinden biliyoruz. Bu sene 8.si kutlanan pazarda elde edilen gelirin hepsi engelliler için bağışlanacak.
Bu pazarı önemsiyorum; çünkü inanç farklı, lisan farklı renk farklı olmasına karşın Ademoğulları Havvakızları insan kardeşi olarak bir araya gelebiliyor.
Türk – Alman Dostluğu için çırpınan kültür elçilerimiz Ayşe Çetkin ve Fatma Sema Özsüer hanımefendilerin emekleri çok büyük…
Kilise Birliği mensupları da Noel Pazarı’na iştirak ediyor.
Zaman içerisinde pek çok pastör-çoban ile tanışma fırsatım oldu. Ne demek pastör-çoban derseniz; bizdeki müftü ya da imam muadili diyebiliriz. Yazarınız olarak pek çok ayine katılmış bulunuyorum. Bazı sözlerimde yazılarımda İncil’den ve Kitab-ı Mukaddes’ten alıntılar yaptığım zaman ne yazık ki bazı arkadaşlar tarafından yadırganıyorum.  Oysa ki vakit namazını eda edebilmenin yaz sıcağında bir ağaç altında serinlemek kadar huzur verici olduğunu bizzat yaşamının merkezine alan bir kardeşiniz olarak bu türden dışlanmalara anlam veremiyorum. Kendi değerlerimize bağlı olalım, sahip çıkalım; ama başka dillere, inançlara, kültürlere de kapımızı açalım, olmaz mı? Çok mu zor, ne dersiniz?
Alman dostluğunu, Hristiyanlar ile kurulan gönül köprüsünü çok kıymetli buluyorum.
Yukarıda bahsetmiş olduğum kültür elçilerimizin aylık olarak çıkarttıkları Harmoni-e Dergisi’nin hizmetleri de bir o kadar önemli…
Globalleşme sürecinde inanılmaz derecede küçük bir köy haline gelen sonlu dünyamızın fani canlıları olarak Allasen nedir ki bizleri birbirimize düşman eden, hımmm?
Elde edilen gelirin, ihtiyaç sahipleri ile paylaşılacak olması gerçeği, aslında insanlık makamında benlikten çıkıp bende olabilmeye gayretli olmamız gerektiğini hepimize öğretir.
Alanya nam-ı diğer Alaiye kozmopolit, evrensel yapısıyla her bir sakinini dünya vatandaşı olma yolunda hazırlar; işte Noel Pazarı bunun anlamlı bir örneğidir. Emek verenlere kocaman teşekkür…
Sözlerimi aziz peygamber Muhammed’in buyruğu ile cem edeyim: ‘Ey insanlar, kardeş olunuz.’