1019672_620x360Bölgede Avokado ve Muz üretimi oldukça yaygınlaşmaya başladı. Pazarlamada gün geçtikçe talebinin arttığı avokado, getirdiği gelirle de üreticilerinin yüzünü güldürüyor. Avokado’nun tanesi 5 lira’dan, yeşil Muz’un kilosu 4 lira’dan satılıyor
Avokado ve Muz altın yılını yaşıyor açılaması yapan Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu Alternatif üretim olarak başlayan Avokado üretimi oldukça yaygın hale geldi şu an fidanını bulmak bile zorlaştı dedi.
ÜRETİCİ MUZ VE AVAKODA EKMEYE BAŞLADI
Geçtiğimiz kış ayında açıkta bulunan muz ağaçlarının donması nedeniyle bu sezon muzda bir azalma göze çarptı. Muz üreticisi sarartma tesislerine yeşil muzun kilosunu 4 liradan pazarlarken bir başka ürün Avokado’nun tanesi 5 TL’ye kadar satılıyor.
PORTAKAL DALINDA KALDI
Alanya’da narenciye ve muzdan sonra üreticinin en çok tercih ettiği ürün avokado oldu. Son dönemde narenciyeden kar elde edemeyen üretici de avokado üretimine yöneldi. Üreticilerin yetiştirirken zorluk yaşamadığı avokado getirisi de oldukça yüksek bir ürün. Daha çok Alanya, Gazipaşa ve Anamur bölgelerinde yetiştirilen avokado çok fazla masrafı olmaması ve bakımının da kolay olması sebebiyle üretici tarafından son dönemlerde daha çok tercih ediliyor. Antioksidan özelliğiyle bilinen avokadonun üretiminde Aralık 2017 verilerine göre son 15 yılda yüzde 619 artış yaşandı.
AVAKODA’NIN ÇEKİRDEĞİ BİLE PARA EDİYOR
Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu da Alanya bölgesinde avokado ve muz altın çağını yaşıyor dedi. Musluoğlu, “Bölgede narenciye ve yeni dünyadan kar elde edilmemesinden dolayı alternatif olarak üretilmeye başlanan avokado bu yıl altın çağını yaşıyor. Yaklaşık olarak yıllık 18-20 milyon adet arasında bir satışı var. Alanya’da son dönemde avokado fidanına olan talepte de artış yaşandı. Yeni bahçe tesis etmek isteyen bazı vatandaşlar fidan bulmakta dahi zorlanıyor. Avokadonun tanesi şu an 2.5-3 liradan, içerisindeki çekirdek 80 kuruştan satılıyor. Çekirdeği dahi 80 kuruş-1 liradan satılan avokadoya üreticiden talep de çok fazla, gün geçtikçe de artıyor. Muz’da bu yıl oldukça üreticisinin yüzünü güldürdü.  Şu an dört lira dan yeşil muz satılıyor” dedi.

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız