Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik, yol konusundaki yapılan ihaleyle ilgili ortaya atılan iddialara dün Yeni Alanya aracılığıyla yanıt verdi. Başbakanlık Acil Eylem Planı’nda bulunan Alanya-Mersin duble yolunun Mahmutlar etabında çevre düzenlemesi, altyapı ve alt geçitlerin yapımı için 4.5 milyon TL’lik muhammen bedelle davet usulü ihale yaptıklarını ifade eden Çelik, “Kamu İhale Kanunu’nun 21/B bendinde, acil olaylarda belediye davet usulüyle ihale yapabileceğini açıkça beyan ediyor. Bu yolun beldemiz ve bölgemiz açısından acilen de yapılması gerekiyor. Zaten Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yolumuz Acil Eylem Planı kapsamında yer alıyor” dedi.
“İHALE KANUNU BİLMİYORLAR”
Kamu İhale Kanunu kapsamında davet usulüyle yapılan 4.5 milyon TL’lik ihaleye yeterlilik belgesi bulunan 3 firmanın katıldığını da ifade eden Çelik, “Biz kanunsuz bir iş yapmıyoruz. Bu kanunu benim partim çıkarmadı, AKP iktidarı çıkardı. Bizler de kanunlar çerçevesinde sahil yolunu ihale ediyoruz. Türkiye’de davet usulü ihaleyi de tek biz yapmıyoruz. Bu şekilde bir ihale de AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT otobüslerinin akaryakıt alımı için yapıldı. İETT’nin davet usulüyle yaptığı ihaleyi 92 milyon TL ile Aydın Doğan almıştı. Bu ihalenin şaibeli olduğunu iddia edenlere bunu bir örnek olarak almalarını temenni ediyorum” dedi.
“BİZ HİZMET YAPIYORUZ”
Sahil Yolu Projesi’nin hizmete girmesiyle birlikte Mahmutlar’da ölümlü trafik kazalarının önüne geçeceklerini de dile getiren Çelik, “Mahmutlar, merkezi hükümetten projelere gerekli ödeneği alıyor. Sahil Yolu Projesi için de 7 milyon TL ödenek aldık. Bu yolun bitirilmesiyle ölümlü trafik kazaları asgari seviyeye inecektir. Bizler insan odaklı hizmet yapıyoruz. Bu hizmetlerin Mahmutlar’a yapılmasını engellemek isteyenler var. Bu insanları önce Allah’a sonra da Mahmutlar halkına havale ediyorum. Mahmutlar’a yaptığımız hizmeti engellemek yerine alkışlamalarını beklerdim. Biz devletimizin kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle, milletvekillerimizle ve halkımızla kavga etmiyoruz. Tam aksine hizmet yapıyoruz. Ben şahsım, belediyem, meclis üyelerim ve personellerim hakkında ortaya atılan iddialara bir kez daha yanıt vermek istemiyorum. Bizi iddialar ile kimse yıpratamaz. Biz Mahmutlarlı hemşerilerime verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Bizim başkaları gibi ürettiği dedikodulara, ortaya attığı iftiralara yanıt verecek boş vaktimiz yok” şeklinde konuştu.