Çıkrık benim el benim, kâhyam mıdır el benim?
Çıkrıkta, kâhya da tarihe karıştı ve sadece türküleri kaldı.
Kalaylı tas yoğurdu ellere vay, kalaycılıkla birlikte kalaylı tasta özlemli şark köşelerinde süs oluverdi.
Ne çok değişiyor her şey, baş döndürücü ve akıl almaz bir dönüşüm yaşıyoruz insanlık olarak. Son 50 yılda yüzlerce meslek ve zanaat yok oldu ve gelecek 50 yılda ise bugünün gözde meslekleri yok olacak.
Nal, nalın- Ferrari, Berlutti uyumu.
Çok şeyler değişecek gelecekte, bugünün havalı ve sükseli mesleklerini robotlar yapacak. Muhasebeden, kasiyerliğe- şoförlükten birçok mühendislik alanına büyük değişimler olacak. Olası savaşların yöntemi değişecek, cephede askerler olmayacak artık, yapay zekâ ile programlanmış insanımsı robotlar olacak.
Bir cep telefonu büyüklüğündeki tabletten koca bir ordu ve binlerce km2 alan kontrol edilecek.
Yapay zekâ çok önemli işler yapacak, çünkü yapay zekânın yapacağı, yapay zekâ, kendini üreten zekanın çok daha üzerinde bir zekaya sahip olacak.
Çağrı cihazından akıllı telefona uzanan yolu düşündüğümüzde, ortada şaşılacak bir durum yok.
Yazılı basın yok olacak, bir sistemden bizlerin seçtiği konu başlıklarıyla sanal paket satacaklar bizlere.
Dünyanın her yerinden tüm haberleri anında okuyabileceğiz.
Yapay zekâ daha da ilerlediğinde yarı biyonik insanlara dönüşeceğiz ve bir takım bilgileri beynimize kopyalayacaklar.
Çünkü dünya şuan kopyalama yöntemiyle sentetik yapay beyin üzerine çalışıyor.
Bu gerçekleştiğinde; dünyada suç oranı azalacak, polis sayısı azalacak, geçmişe yönelik olarak her insanın anı depolama sistemi olacak ve kimlik, nüfus, adrese dayalı sistem ortadan kalkacak.
Bu gerçekleştiğinde; hiçbir kabahat gizlenemeyecek, mesela “eltime gidiyorum” diyen abla ile “arkadaşlarla okey oynuyoruz” diyen abi anında yakayı ele verecek ve çapkınlık tarih olacak. Yapay zekânın ürettiği yapay zekânın en son versiyonu ile ölümsüzlük üzerine deneyler yapacaklar.
Başarırlar mı bilemem ama beyin ölümü tarihe karışacak ve ölenlerin beyni insanımsı robotlarda yaşatılacak.
İleriki yıllarda şehirlerarası yollar tarihe karışacak, yer altı hava tünellerinde venturi etkisiyle çalışan araçlar ve uçan arabalar olacak.
İnsanların gen kopyası çıkartılarak sağlık sistemine kaydedilecek ve herkesin depoda bir yedek parçası hazır bulunacak.
Toprağın nemini, havanın durumunu ve bitkilerin büyüme hızını algılayan çiftçi robotlar olacak.
Katı yakıtlar tedavülden kalkacak, gelecekte benzin, mazot vb yakıtlar yerine uzay tabanlı güneş enerjisi, hidrojen, gelgit enerjisi, jeotermal enerji, füzyon ve rüzgâr enerjisi kullanılacak. Gelecekte belki birçoğumuz olmayacak ama geleceğe mirasımız çocuklarımız olacak. Çocuklarımıza en güzel mirasımız ise bilim, teknoloji ve öz düşünceyi ifade edebilme özgürlüğü olacaktır.
Kalıba sokulan her çocuk, ülkenin geleceğinden çalınan bir değerdir, bilimde sınır yoktur, ileri görüşlülükse ona giden trendir.
Yolculuktan korkmayalım, dünyadan kopmayalım