Mahmutlar’daki otobüs sorunu Büyükşehir Belediye meclisinde görüşüldü. Alanya Belediye Meclis üyesi CHP’li Demirci’nin gündeme getirdiği konuya Türel, “Toplu ulaşım bir tahterevallidir. Bir tarafına basarsanız diğer taraf kalkar. Bir bütün içerisinde değerlendirmek lazım” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Nisan ayı toplantısında Mahmutlar ulaşım araçları ile ilgili konu görüşüldü. CHP’li meclis üyesi Erkan Demirci’nin grup sözcüsüne ilettiği konuyu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ileten CHP’li Grup sözcüsü, Mahmutlar otobüslerinin küçük, eski model olduğunu ve yetersiz  olduğunu söyleyerek, Türel’e Alanya’nın toplu taşımacılık sorunlarına çözüm çalışmalarını sordu.  Türel ise, “Toplu taşımacılık tahterevalli gibidir. Bir bütün gibidir.  Bunların hepsi bir ilmi çalışılması gerekiyor. Alanya için biz bunu titizlik ile yapıyoruz” cevabını verdi.
OTOBÜSLERİN YETERSİZLİĞİ AP AÇIK ORTADA
CHP’li Demirci’nin gündeme getirdiği konuyu Büyükşehir Meclisi’nde CHP grup sözcüsü Türel’e ileterek, “Alanya’da toplu ulaşım sistemine ilişkin yükselen tepkiler var. İlgili meclis üyesi arkadaşım beni bilgilendirdi.  Alanya Mahmutlar Mahallesi, TÜİK kayıtlarına göre kış  nüfusu olarak yaklaşık 35  bin nüfusa sahip. Yaz aylarında ise bu nüfus 60 bin kişiye ulaşıyor. Mahalle merkezinden ilçe merkezine ulaşım 36 kişiye ait olan 18 adet 20 kişilik özel halk otobüsüyle gerçekleşiyor. Söz konusu  otobüslerin modelleri çok eski ve çoğunda klima bile yok. Sıcak yaz günlerinde bile ayakta aldıkları yolcularla birlikte tek seferde yaklaşık 40 kişi taşıyorlar bu otobüsler.
NÜFUS KATLANIYOR OTOBÜS SAYISI AYNI
Hem otobüs sayısı yetersiz  geliyor hem de otobüslerin eski olma sebebiyle konforlu toplu taşımacılık hizmeti verilememektedir. Şöyle ki Mahmutlar nüfusu 10 bin kişiyken de 18 olan otobüs sayısı nüfus 35 bin kişiye  çıkmasına  rağmen halen 18. Değişiklik yok. Nüfus 2’ye katlanıyor ama otobüs sayısı değişmiyor. İlçe genelinde büyükşehir yasasının uygulanmaya başlamasından itibaren 4 yıl geçti. Ancak Alanya  ilçe  genelinde güzergâhlarda hiç bir değişiklik yapılmadığı ifade edildi.  Halen 16 belde belediyesi ve ilçe belediyesi döneminde kurulan toplu taşıma sistemi bir kaç küçük değişiklik dışında halen  devam ediyor. Bu sistemin artık yetersiz olduğu apaçık ortada. Konu hakkında daha önce gerek mahalle muhtarları gerek yurttaşlar tarafından defalarca büyükşehir belediyesine müracaat edilmiş.  Ancak toplu taşıma sistemine ilişkin sorunların en kısa zamanda çözümleneceği yanıtı ile geçiştirilmiştir. Büyükşehir yasasının verdiği yekti ile büyükşehir belediyesi acilen bu konuya el atmaması  ve orada yaşayan hemşirelerimizin feryadını duymasını istiyoruz.
‘ÇÖZÜME YÖNELİK ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?’
Toplu taşımacılık hizmeti bildiğimiz gibi yasa ile belediyelere verilen zorunlu bir görev olup kar amacı gütmüyor. Gerekirse belediye kaynaklarından sübvanse edilerek yerine getirilmesi  gereken zorunluluk bir görevdir. Bu kapsamda Mahmutlar’da yaşanan toplu taşıma sorunu çözümüne yönelik ne gibi çalışmalar yapıldı? Eğer çalışma varsa bu çalışmalar ne zaman hayata geçirilecek? 4 yılı bitirdiniz bir yılınız kaldı. Son virajca girdiniz sayın başkanım. Bu konuda bir bilgi rica ediyorum” dedi.
‘TİTİZLİKLE ÇALIŞIYORUZ’
Menderes Türel’in cevabı ise, ” Toplu ulaşım bir tahterevallidir. Bir tarafına basarsanız diğer taraf kalkar. Bir bütün  içerisinde değerlendirmek lazım. O yüzden Mahmutlar ‘da 18 arabayı hadi  büyüktük, e diğer taraf ne olacak? Diğer tarafı da büyütünce bu taraf ne olacak? O büyütelim diyenler gelip yeniden bana  şikayet edecek. Karımız kazancımız düşük diye. Bunların hepsi bir ilmi çalışması yapılması gerekiyor.  Alanya’da biz bunu büyük bir titizlik ve dikkatle yapıyoruz. İnşallah Alanya’nın sadece  Mahmutlar değil tamamına yönelik bir toplu taşımacılık getirdiğimizde hep birlikte bunu Alanya’da da düzenleyeceğiz. Oradaki söylediğiniz sıkıntıları çözeceğiz. Bunun üstünde de çalışıyoruz” dedi. Demirci Türel’in cevabı üzerine sosyal medya üzerinden, “Takdir Mahmutlar halkının” demekle yetindi.
Muhammer Kodal Erkan kardeşim bölge insanının derdine tercüman olduğun İçin teşekkür ederim keşke senin ilgilendiğin kadar Alanya yı temsil eden ve sözü geçen arkadaşlarda ilgilenmiş olsalardı Alanya ya gelecek olan ve Alanyalının hakkı olan hizmetler daha süratli ve zamanında gelirdi bu makamlar kimseye baki kalmayacak az kaldı sandık milletin önüne konulacak herkes emeğinin karşılığını milletten alacaktır
Erkan Demirci Muhammer Kodal Abi benden sonra Zihni başkan da Kargıcak yolunu sordu. Onun duyumlarına göre 21 metre olarak yol düzenlemesi yapılmayacak, sadece mevcut genişlik korunarak asfaltlama yapılacakmış. Ancak Menderes başkanın bu detay hakkında maalesef bilgisi yoktu. Net cevap veremedi. Ya da vermek istemedi.
 
 

CEVAP VER

lütfen yorumunuzu yazınız
lütfen adınızı yazınız