Mahmutlar’da daha önce kötü bir görünüme sahip olan Yarderesi’ Mahmutlar Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile doğal bir alan olarak turizme kazandırılmıştı. Vatandaşlar derenin tekrar ıslah edilerek yapay göletin oluşturulmasını istediler.
Mahmutlar Post Gazetesi’nin ‘b..klu dere’ haberinden sonra Mahmutlar Belediyesinin ıslah çalışmalarını başlattığı Deha Otel yanındaki Yar Deresi yapılan çalışmalardan sonra halkın diliyle süper olmuştu.
Belediye tarafından dereye ait sağ ve sol alanlar çimlendirilirken derenin D-400 karayolu üzerindeki köprünün altı su büveti ile kapanarak bir doğal gölet meydana getirilmiş ve DSİ ile işbirliği çerçevesinde bu gölet sulama suyu ile su doldurularak içerisine ördekler bırakılmış ve tamamen doğal bir alan oluşturulmuştu.
Geçtiğimiz kış dönemi içerisinde birkaç defa dolup taşan deredeki hayvanlar kedi yada köpek tarafından telef edilmişti. Şu anda da suyunun yarısından fazlası çekilmiş olan derenin tekrar aktif hale getirilerek yaklaşan turizm sezonunda doğal bir alan olarak kullanılması vatandaşların en büyük isteği. Derenin faal olarak kullanılmasını isteyen vatandaşlar, “Yazın kullanabileceğimiz doğal ve güzel bir alanımız var. Belediye biraz girişimde bulunarak bu alanı tekrar kullanılır hale getirilebilir. Bu alan yazın turistlerinde ilgisini çeker ve gittikleri zaman anlatacakları güzel bir yer olur” dediler.